fevzi çakmak

sid
Mustafa Fevzi Çakmak (12 Ocak 1876, İstanbul – 10 Nisan 1950, İstanbul), Türkiye'nin Mustafa Kemal Atatürk'ten sonraki ikinci ve son mareşali. İlk Millî Savunma Bakanı ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Cumhuriyet dönemindeki ilk genelkurmay başkanıdır.

selevkos imparatorluğu

pandemi
İmparatorluğun kurucusu I. Selevkos Nikator babası Antiokus'un adını vererek Antakya şehrini kurdu ve burayı başkent yaptı. Orduya çok önem veren Selevkos yönetimi kolaylaştırmak için ülkeyi 72 ayrı satraplığa böldü.
Eski arkadaşı Lysimakhos'la aralarında anlaşmazlık çıkınca M.Ö 281'de Selevkus ona karşı savaş açtı ve Korupedyon Savaşı'nda Lysimakhos'u yenerek topraklarını ele geçirdi. Ancak gelecekteki Makedon Kralı Ptolemi Keranus tarafından suikastle öldürüldü.[10]

Selevkos'un ölümünden sonra , imparatorluk içerden ve dışarıdan birçok saldırıya maruz kaldı. Selevkos'un oğlu I. Antiokus Galatların saldırılarını savuşturduysa da Pergamon Kralı Eumenes'i yenemedi ve M.Ö 262'de Pergamon'a bağımsızlık vermek zorunda kaldı.

neyzen tevfik

majesteleri
Can evimden vurdun beni kraliçe hanım.
Neyzen Tevfik, tam adıyla Neyzen tevfik kolaylı Yirminci yüzyılın en iyi tür şairlerindendir. Buraya bir şiirini bırakıyorum.

Ben sana bok demem
Boklar duyar ar eder
Bir zerren düşse boka
Onu da mundar eder

Tanrı senin hamurunu
Necasetle yoğurmuş
Anan seni sıçar iken
Yanlışlıkla doğurmuş

şafiilik

ceku
bir İslam dini fıkıh mezhebi. İmam-ı Şafiî'nin kendi usulüne göre şer'i delillerden çıkardığı hükümlere ve gösterdiği yola Şafiî Mezhebi denir. Ehli sünnet itikadında olan müslümanlardan, âmellerini yani ibadet ve işlerini, bu mezhebin hükümlerine uyarak yapanlara Şafiî denir.

sayan dilleri

pandemi
Türk dillerinden Sibirya Türk dilleri grubunun bir alt grubu. Rusya'da Tuva Cumhuriyeti, Buryatya ve İrkutsk Oblastında, Moğolistan ve Çin'de konuşulur.

8'10 vapuru

coronavirüs
Sesinde ne var biliyor musun ?
Bir bahçenin ortası var
Mavi ipek kış çiçeği
Sigara içmek için
Üst kata çıkıyorsun.

Sesinde ne var biliyor musun?
Uykusuz Türkçe var
İşinden memnun değilsin
Bu kenti sevmiyorsun
Bir adam gazetesini katlar.

Sesinde ne var biliyor musun?
Eski öpüşler var
Banyonun buzlu camı
Birkaç gün görünmedin
Okul şarkıları var.

Sesinde ne var biliyor musun?
Ev dağınıklığı var
İkide bir elini başına götürüp
Rüzgarda dağılan yalnızlığını
Düzeltiyorsun.

Sesinde ne var biliyor musun?
Söyleyemediğin sözcükler var
Küçücük şeyler belki
Ama günün bu saatinde
Anıt gibi dururlar.

Sesinde ne var biliyor musun?
Söylenmemiş sözcükler var...

Cemal süreya

gaziantep

sid
Gaziantep ya da eski ve halk arasındaki adıyla Antep, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık sekizinci şehri. 2019 sonu itibarıyla 2.069.364 nüfusa sahiptir. Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kesişme noktasında bulunan Türkiye'nin önemli şehirlerinden Gaziantep sanayi, gelişmişlik ve kültürel bakımından Güneydoğu Anadolu Bölgesinde birincidir. Eğitim, ticaret ve sanayi şehridir. Hâlâ yaşanılan en eski kentlerinden biridir. Bunların yanında Gaziantep, Türkiye sanayisi ve ticaretinde de çok önemli bir yer tutar. Bunun sebepleri arasında Gaziantep'in Anadolu ile Orta Doğu arasında bir konumda bulunması ve liman kentlerine yakınlığı sayılabilir. Gaziantep'in simgeleri arasında Gaziantep Kalesi sayılabilir.

slovenya

diliyok
Slovenya (Slovence: Slovenija) ya da resmî adıyla Slovenya Cumhuriyeti. Orta Avrupa'nın güneyinde yer alan bir ülkedir. Batısında İtalya, güneybatısında Adriyatik Denizi, güney ve doğusunda Hırvatistan, kuzeydoğusunda Macaristan ve kuzeyinde Avusturya bulunur. Bir zamanlar Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nin bir parçası olan Slovenya, 25 Haziran 1991'de bağımsızlığını ilan edip bağımsız bir devlet oldu. 1 Mayıs 2004'te Avrupa Birliği'ne katıldı. Parçalanan Yugoslavya'dan Avrupa Birliği'ne girmiş ilk ülkedir. İkincisi Hırvatistan'dır. Slovenya Slavca'da "Slavlar Ülkesi" anlamına gelmektedir.

çanakkale zafer marşı

sid
Ey Çanakkale senin namın, yukselen kuvvetin
Aleme destan oldu kahramanca gayretin
Titretti ezdi düşmanı kahredici savletin
Bin yaşa Türk milleti, zaferlerinle bin yaşa
Bin yaşa Türk milleti, zaferlerinle sen bin yaşa


Sende ati, sende mazi, ey mukaddes şanlı yer
Sende tarih, sende şan, sende asil temiz kan
Sende şems-i galibiyet, sende mehtab-ı zafer
Bin yaşa Türk milleti, zaferlerinle bin yaşa
Bin yaşa Türk milleti, zaferlerinle sen bin yaşa

arusek

ceku
Mobilyada ve küçük el sanatlarında, kaplama ve kakma gereci olarak kullanılan, yeşil ve pembe renklerde menevişli deniz kabuğu

neden bekliyorsun?


aü sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol