confessions

bostorgay

dekan - moderatör -

  1. toplam entry 12
  2. takipçi 4
  3. puan 16618

diamond princess

bostorgay
neden unutuldu ya da unutturuldu ki bu gemi.
gemideki insan sayısı belli yakalanan, ölen ve kurtulan sayısı belli olduğu için tam bir kapalı bir labaratuvardı aslında.
karantinaya alındığında sosyal medyada filmi çekilir vs. Diye yazanlar dönüp baktılar mı ki filminin çekilmeye değip değmeyeceğine.

gemi yolcuları ile yaklaşık bir ay karantinaya alındı ve yolcuları ve mürettebatı inişten sonra daha fazla japonya'da karantinaya tabi tutuldu.
japonya sağlık bakanlığı güncel verilerine göre
3.711 yolcu ve mürettebattan 712'si enfekte oldu, ve 14 kişi öldü. çoğu 60 yaş üzerinde olan yolcuların en az yarısının enfekte olup çoğunun öleceği iddiaları dünya medyasının bir numaralı gündemlerinden biriydi ilk karantina tarihlerinde ve çoğu ülke karasularından uzak tuttu bu gemiyi.

sonuçta ne enfekte oranları, ne de ölüm oranları beklendiği gibi olmadı. en azından şarlatanlarca yönetildiği açıkca belli olan dsö'nün yayılma hızı ve oranlarının insanları korkutmak için uydurduğu ortaya çıktı.

hasılı dünyayı korkutmak için sahtekar dünya medyasının dsö ile birlikte kullandığı bir ayrıntı olarak filme konu olabilir. başrolde tabi ki dsö ve medya şarlatanları olmayacak.

benzer bir gemi vakası grand princess'de aynı dünya medyası tarafından hemen unutturuldu.

yani demem o ki, insanlar kendilerine verileni çiğneyip öğütmek yerine ne yedirmeye çalışıyorlar bana diye verileni sorgulamadığı sürece; 2. dalga da olur 5. dalga da. insanlar kendileriyle dalga geçilmesine müsade ettiği sürece de bu kaçınılmaz bir olarak döngü devam eder.

kleopatra

bostorgay
Sözlüğümüze entry resitali sunarak; adeta entry nedir? entry nasıl yazılır? Anlatılmak istenen formata uygun entry haline nasıl getirilir? konularında hepimize ders verici paylaşımlarda bulunan yazar.
İçim ferahladı harbiden, hakkaten ve hasseten.

Kendisini Takdir ve taltif Entrylerini takdis ediyorum.
Umarım ve dilerim böyle arada bir değil de sürekli sözlüğe can katar.

hümanist olmak

bostorgay
Ukde: muhteşem ukdelerin sahibi "kraliçe"den.

Çok şey söylenebilir hakkında ve hakkıyla insancıl olabilene, insan olmanın hakkını verene şapka çıkartırım.
Oturduğu yerden hümanizm felsefesi yapıp oturduğu pembe organla felsefe üretenlere can yücel'in konuya dair muhteşem şiirini armağan ediyorum, Kalın bağırsaklarını tıkamaz umarım.

"Marx'ın da pek sevdiği bir Latin sözünü anımsıyorum
Nihil humanum mihi alienum est
Bu sözün altına ben de imzamı basıyorum
İnsana ilişkin ne varsa kabulüm
Şu hümanistler hariç."

Can YÜCEL--epigram


hayat

bostorgay
yaşamak şakaya gelmez,
büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın
bir sincap gibi mesela,
yani, yaşamanın dışında ve ötesinde hiçbir şey beklemeden,
yani bütün işin gücün yaşamak olacak.
Yaşamayı ciddiye alacaksın,
yani o derecede, öylesine ki,
mesela, kolların bağlı arkadan, sırtın duvarda,
yahut kocaman gözlüklerin,
beyaz gömleğinle bir laboratuvarda
insanlar için ölebileceksin,
hem de yüzünü bile görmediğin insanlar için,
hem de hiç kimse seni buna zorlamamışken,
hem de en güzel en gerçek şeyin
yaşamak olduğunu bildiğin halde.”

Nazım hikmet run

insanı tüketen şeyler

bostorgay
Belirsizlikten alâsı var mı bilemiyorum. Özellikle içinde bulunduğumuz ortamda Gelecek konusunda ne olacağı hala meçhul. Evet sonunda mutlak iyi olacak buna inanmaktan başka çaremiz yok. Ancak, bu hafta gelecek hafta derken 2 aya yaklaştı ne kadar uzayacağı hala daha belirsiz.
Değilse tükenmeye hazır olduktan sonra baş ağrısı bahane insan oğluna.
Neyse enseyi karartmayalım. "Her şerde vardır bir hayır" diyerek karamsarlıktan uzak durmaya çalışalım. Zira karamsarlık bizatihi tüketici ve bu lanet virüsten çok daha tehlikeli.
Sağlıcakla.

kraliçe

bostorgay
Hayatıma dokunması ile birlikte; görünüşüyle, söyledikleriyle, söyleyemedikleriyle, yaptıklarıyla, yapamadıklarıyla, davranışlarıyla değerlendiremiyorum hayatıma katıldığından beri. Zira sadece olduklarıyla var ve Olduklarıyla var edebilen, yaratıcı bir ayrıcalık.
Olduğu için varım. Doğduğu ve ayrıcalığını bana sunduğu için minnettarım.

Bugün doğum günü ne söylesem eksik kalır, ne dilesem yetersiz olur.

İyi ki doğdu, iyi ki var. Hep kendisi ve her daim özgün olsun. Kalan ömründe hiçbir şey özgürlüğüne ve özgünlüğüne gölge dahi etmesin.

"yoktur öte alemde de kurtulmaya bir yer!"

"Doğum günü kutlu, mutlu ve mutlak olsun."

"Olmak" karakter diye bakarım oluşuna.

İyi ki doğdun...
2

aziz nesin

bostorgay
Ukde: kraliçe

Aziz Nesin 1915 senesinde İstanbul'da dünyaya geldi. 1937 senesinde Ankara Harp Okulu'ndan mezun oldu. 1944 senesinde subaylık yapmayı bırakarak gazete yazarlığına geçti. Nesin, kariyerine 1944 yılında Millet Dergisi ile başladı. Sonrasında Sabahattin Ali ile birlikte Marko Paşa, Malum Paşa, Merhum Paşa, Alibaba adlı dergileri çıkardı. Kısa sürede dünya çapında tanınan bir mizah yazarı oldu. Bunun yanında kendi başına yayınladığı Zübük isimli bir dergisi bulunmaktadır. 1956 senesinde Bir Ara Düşün Yayınevi'ni kurmuştur. 1973 senesinde Türk Mizahı isminde bir de antoloji düzenlemiştir. 1972 senesinde Nesin Vakfı'nı kurdu. Bu kurumda her sene 4 kimsesiz çocuğu okutarak, meslek sahibi yapılmıştır. Hayatını bağımsız bir yazar olarak devam ettirdi. Aziz Nesin, 6 Temmuz 1995'de geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Alıntı.

Mot: Aldığı ulusal ve uluslararası ödüller ayrı bir kitap.

erkeklerin en büyük sorunu

bostorgay
Ukde: kraliçe'den
cinsiyet olarak sadece erkek olarak doğması yeter koşul, gerisi teferruat.
bu kadın için de yanisi kendine insan diyen yaratık için de böyle.
Ezcümle mesele insanlığın en büyük sorununundan bağımsız değil.

Genel hariç, Kişisel olarak da böyle düşünüyorum. Erkek olarak doğduğum için hem içinde yaşamak zorunda olduğum bu toplum, hem de insanlığın kültürel birikimi nedeniyle "erkek olmak"ın gerektirdiği saçma sapan kalıplar normlar içine sokularak ahmakça, aptalca roller üstlenmek yeterince sıkıntı verici. Zaten erkek olarak burdan plutona uzayabilecek tüm diğer sıkıntıların asıl nedeni de bu.

Hülasa;
(bkz:Erkek olmak)

insanlığın en büyük sorunu

bostorgay
Ukde: kraliçe'den
Devasa evrende; okyanusta bir su damlası ya da bir kumsaldaki kum tanesi kadar olamadığı halde kendini kainatın efendisi zannetmesi. Bu hepimiz yani tüm insanlık için geçerli. Cari yani geçerliliği olan Tüm dinler ve ideolojiler bunun üzerine kurulu maalesef.
Hakkaten ve hasseten gen bencil eyvallah da bu egoistliğimiz ile sözüm ona düşünen insan olalı beri dünyayı cehenneme çeviriyoruz, farkında bile değiliz.
Hasılı sahip olmak histerimizi dizginleyemezsek gidişat vahim.

kraliçe

bostorgay
Sanal mecradaki Evimiz olduğunu çeşitli şekillerde dillendirdiğimiz sözlüğümüzün doğal sayılabilecek bir felaketle bir anda sırra kadem basmasına hepimizden çok üzüldüğünü bildiğim gönüllerin sözlük admini ve kraliçesi. Malum pandemi ve getirdiği aksak hayat nedeniyle bir süre ne yapacağımızı bilemeyen şaşkın ördekler gibi olduk nitekim.
Yönetim olarak oybirliği ile aldığımız karar sonucu sayesinde ailecek yine buradayız.
Unutmadan.
İyi ki var. Daim olsun.

neden bekliyorsun?


aü sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol