confessions

jakobyigen

pratisyen - 1. nesil yazar

  1. toplam entry 39
  2. takipçi 1
  3. puan 3155

türkiye'nin resen bölünmesi

jakobyigen
ekonomik hayat zaten halk nezdinde bölünmüştü. akpli ve mhpli olduğunu düşündüğü esnaftan alışveriş yapmamaya özen gösteriliyordu herkes.aynı şekilde karşı taraf.. şimdi hukuk bölündü. hukukun bölünmesi resmi bölünme sınıfına girebilir. şimdi hangi hukuk haklı olacak? o değilde, hani solcular bölücüydü? oğlum biz ufacık türkiye'yi niye bölelim aq? bölecek olsak rusya'yı böleriz. en az beş ülke çıkar anasını satayım. neyse.. geçmiş olsun herkese
edit talep ediyorum. resmen olacak o

sosyalizm

jakobyigen
sosyalizm hiç bir zaman kapitalizmden önceki aşama olmamıştır. o komünizmdir. komünizm ilk toplumlarda ortaya çıkmış paylaşmadan ve eşit iş bölümü yapmadan hayatta kalabilmesinin zor olduğunu anlayanlar tarafından basitçe uygulanmış bir sistemdir. o sistem içerisinden artı değeri tekeline alıp mülkiyete konarak zenginleşebileceğini ve çalışmasının gereği kalmadan yaşayabileceğini anlayanlar tarafından kapitalizm yaratılmıştır. sosyalizm ilk defa sscb döneminde ortaya çıkmış yine kapitalizm gibi akılcılıkla (içinde bencillik barındırmayan sosyolojik tutarlılığı olan bir akılcılık) ortaya çıkarılmıştır. pekala o haliyle de kapitalizme hazırlık değildir. kapitalizm ondan önce de vardı şimdi de var.

dinci kürt

jakobyigen
ne kadar varsa anasını sikeyim. şimdi bir tane orospu çocuğuyla mailleşiyorum ve bu orospu çocuğu orduda görev almış. ''er'' anasını siktiğimin çocuğu bekçiliğe başvurmuş. ben ilk okul mezunuyum biz üvey evlat mıyız vs.. yazmış. bende aq evladı senden şehit fileto yaparım siktir git tuvalet temizle katliam mı yapacaksın her gün senin gibi salaklar insanları öldürüp duruyor dedim. orospu evladı, bakın bu adam bekçi mülakatına başvurmuş bir adam, burayı kaçırmayın da, heh. herif fake kız adresi açmış. 20 yaşında bir filinta. yazıyor bana beni tahrik edecek. dedim sübyancıların bacak arasına pala vurup parçalamak isteyen adama mı yazıyorsun sen yürü uzaklaş buradan vs.. derken muhabbet uzadı ve o adresin bu bekçi adayının olduğunu anladım. kendisiyle sözleştim. cumartesi moda'ya gelirse, kısmetse şehit edeceğim salak ve sapık orospu çocuğunu. amin. geri kalan kürtler alınmasın lütfen. modernizm yanlısı devrimci kürtleri severim.
zaten gerisinin alayı pkk'lı aq

burada sizin alacağınız mesaj olayın içeriği ve çelişkileri değil, sadece ve sadece bekçiliğe kimler başvuruyor ve kim bilir kimler bekçi oluyor.

son tahlil; götü tutuştu engelledi şehitlik adayı bekçimiz.
4

amel defteri kapanan redneck

jakobyigen
https://twitter.com/jetrotter/status/1266971451820855297

burada olaya ideolojik bakmak gerekiyor. bu insanlara cahil yaftası yapıştırılmasını anlamıyorum. aynıları gezide burada da yaşandı. amerika'da protestoculara ok atmaya kalkmış birisi sopayı yemiş, hastaneye kaldırmışlar hayatta. bu adam pala ile saldırıyor çorbaya dönmüş ama o halde bırakmamışlar hastaneye sevk etmişler hala hayatta. peki gezide ne oldu? çoluğu çocuğu doğradılar ve ölüme terk ettiler. sınıf çatışmasını görmek gerekiyor. siz onlara cahil dersiniz ama belki, cehalet olarak adlandırdığınız bu durum onlar için bir kamuflajdır? belki onların gözünde yurtsuzlaşmış ve onların ekonomik çıkarları adına çalışan, özünde yurttaş değil onların konforuna hizmet eden ''misafir'' birileri olarak görünüyor olabilirsiniz. neden mi? üzerlerinize otomobillerini sürebiliyorlar. ateş açabiliyorlar , tek başlarına pala ile dalabiliyorlar ve bunu korkmadan yapabiliyorlar. açıktan bir savaş halindeler sizinle. hatırlayın, gezide gezinin çevresinde gezi karşıtı insanlarda vardı. sözel muhalefet eden bir tanesinin burnu kanadı mı? aramızda ellerini kollarını sallaya sallaya gezdiler. siz o kitle sokağa çıktığında değil söz söylemek, o sırada o sokaktan geçiyor olsanız filmin sonunu biliyoruz. giyiminizden kuşamınıza kadar dış görüntünüz bile hedef olmanız için yeter, söz söylemenize gerek yok, o denli ideolojik olarak size karşı teçhizatlanmışlar. kaldı ki, bunu sizin çok iyi bildiğinizi bilmek gibi bir psikolojik üstünlüğü bile ellerinde tutuyorlar. ben çıkar gezide aralarına dalarım küfrümü ederim dokunmazlar diye düşünebiliyorlar aynı şekilde; ''biz sokaktayken yolda yürüdüğünüzü bile görsek istediğimizi yapabileceğimizi bildiğinizi de biliyorum'' diyorlar. şimdi soruyorum, kim cahil? bok yere öldürülebilen sizler mi? yoksa cehalet kılıfında, kapitalist düzende devletin mülk sahibinin yanında hukuksal olarak pozisyon alacağını bilecek kadar cürretkar olabilen onlar mı? adamlar kestiler biçtiler kaç tanesi yargıya intikal etti? çoğu tahliye oldu. bizi insan olarak görmüyorlar. bu açıkça, sınıfsaldır. aynıları burada da yaşandı, orada da yaşanıyor. böyle bakın buradaki kitle ile oradaki aynı. canınıza kasteden kişi cahil olamaz, bunu gayet bilinçli yapıyordur. dolayısıyla yakaladın mı posasını çıkartacaksın. şahsen orada olsam, kafasını taşla ezer cesedinin götüne incili sokardım isa hazır ola geçerdi. hiç acıma falan yok. zerre üzülmem. tekrar soruyorum ; kim cahil? üzerinize araba sürüp, oradan asgari hastanelik, büyük ihtimalle burnu bile kanamadan çıkacağının bilinciyle, istediği ideolojik baskıyı kurabilenler mi? yoksa siz mi? cehaletin yorumlaması neye tabii? eğer hayatta kalmaksa, hayatta kalabilmesinin kendi koşulunu karşısındakinin zihninde onaylatmış ve bu sayede tekrar ve tekrar istediği zulmü gerçekleştirebilme olanağına alan açansa, abi valla onlar cahil falan değildir. sizsinizdir o cahil.

edit; düzenlenmiştir

diyanet işleri başkanlığı

jakobyigen

bütçeden gasp ettikleri 11 milyar tl ile ne bok yedikleri anlaşılmıştır. gerçi biliniyordu, tahmin ediliyordu. cCc'li ülkücü sentezi de amacına uygun olmuş. cumhur koalisyonunun tamamı fotoğrafta var. neye hazırlandıkları da malum bence.

2

fatih tezcan

jakobyigen
kadınlarınıza çocuklarınıza nasıl sahip çıkacaksınız diye beyanı olan şerefsiz. zaten kadınlara ve çocuklara karşı yemediğiniz bok kalmadı. ilk defa açıkça dile getirdi. pozitivizmin, islamı, islamın içeriği üzerinden literatürel olarak çürütme hevesiyle gelinen nokta budur. inceldiği yerden kopsun diyeceğim, diyemiyorum çünkü silahsızız. rehiniz. devrimcileri dinleyecekti herkes. allah kolaylık versin arkadaşlar güme gidebilirsiniz. bu ibne içeri alınmadığı sürece bekçiye, polise kimlik vermeyin. sorarsa fişleyecek misin ne bileyim sen kimsin aq? deyin. en fazla dayak yersiniz. dayakları tatlıdır. çok tırsmayın. teslim olmaktan iyidir.

yeni türkü

jakobyigen
harika müzikleri olan modern türkü grubu. murathan mungan'ın sözleri ve derya köroğlu'nun yorumuyla tam günümüzü anlatan parça; ''fırtına''.


geçse de yolumuz bozkırlardan,
denizlere çıkar sokaklar.

nefes darlığı

jakobyigen
ülkenin geldiği noktadan dolayı ortaya çıkan şey. mafya hanım ağalar pekerler birbirilerini tehdit eder, fedöcü kadınlar katliam fetvaları verir. dingo'nun ahırına döndü ülke iyice. ülkenin yaşanacak yanı kalmadı aq. her gündeme bakışımda daha da fenalaşıyorum.

mustafa kemal atatürk

jakobyigen
bir büyücüdür. bu topraklarda öyle bir lağım, öyle bir lanet ve bataklık var ki, binlercesini acımadan yuttu, hala daha yutuyor.. ancak bu adamda ki devrimci irade buna kafa tutabildi. bu iradenin yeniden canlanması gerekiyor.

adanada sokağa çıkma yasağında vurulan genç

jakobyigen


ben vurmaktan kesinlikle yanayım. bunu belirteyim. çünkü gördük ki, can havline kapılan dönüp gelip yüzüne tükürebiliyor, başkalarına bulaştırmak isteyebiliyor vs... ancak vurmak eylemi çok genel bir eylem değildir.yani olay, son, çok net değil, çeşit çeşittir. bu genç topukları kıçına vura vura kaçmış. kaçma eylemi esnasındaki durumu önemli. mesela aracına doğru koşup, görüş açısının köreldiği bir noktadan yaralayıcı bir alet almak üzere midir o esnada yoksa dümdüz bayır çayır yardırmakta mıdır? bu olayı polisin teki ile tartıştım. adam bana çok gayet, koştur koştur yoruluyoruz, biz keskin nişancı değiliz dedi. evet. şimdi buradaki düşünce biçiminin içinde bir faşizm bulunabilmekle birlikte mantıklı düşünceden hızla uzaklaşıp, üşengeç ve kendini haklı çıkarmak için takiye yöntemine girişen bir düşünce biçimi görüyoruz. ben keskin nişancı değilim cevabı, omzuna gitmesini beklediğimiz bir kurşunun kalbine gitmesinin sebebini soruyorsak eğer, yanıt olarak aldığımızda mantıklıdır. ancak gayet ayaklara gitmesi beklenen bir kurşun kalbe gitmiştir ve bunun izahı ''çok yoruluyoruz biz nişancı değiliz'' değildir. o zaman bende silahla gezerim? sana ne gerek var? ayrıca iki üniversite bitirip dört dil bilenler 2.500'e tamah ederken sen çıkıp maaşının tartışılmasına kızıyorsan bir zahmet rambo gibi koşacak, john wick estetiğinde o silaha hakim olacaksın. bu gibi düşünce biçiminin sonunun varacağı nokta, bunların bile tartışılmadığı bir ortamdır. bunu bilin. yakında bu düşünce biçiminin yaygınlaşması ile birlikte hiç sorun bile olmayacak böyle vahşetler. insanlar böyle böyle yozlaşır işte.

türkiye siyasetindeki son durum

jakobyigen
televizyonlardan anladığım kadarıyla çok büyük bir bölünmüşlük var. özgür özel'i mhp'li bir vekil tehdit ediyor. muhalif kanallardan liberal görüşlüler tasfiye edilirken (yani muhtemelen, çünkü yavaş yavaş kayboluyorlar) devrimciler ve sosyal demokratların varlığı belirmeye başlıyor. bugünlerde tele1 'de, krt tv de , özellikle halk tv yayınlarında hep devrimciler var. bakın göreceksiniz. bir şeyler dönüyor ama..

ekşi sözlük

jakobyigen
sadece gericilik hakim değil. gericiliğin getirdiği yozlaşma ve yarattığı kafa karışıklığı ile muhalefetinde dönüşüme zorlandığı mecra. sanki chp'nin geçmişini bilirmişçesine, yada aslında, chp'yi şuan savunanlar bilmiyormuşçasına ki, bence de şuan ki chp'liler bilmiyor ki bu kadar kolay yozlaştırabiliyor, ilkelerini saptırabiliyorlar.. çıkıp söylenen cümlelerin özeti; chp yönünden saptı. chp eski çizgisine dönmeli. chp ne halde. abi kimse kusra bakmasın, chp'nin temel görevi vatanın bütünlüğünü sağlamaktır. vatanın bütünlüğünü sağlamakta ezilenlerden, dışlananlardan parçaları bünyesine almasıyla mümkündür. şimdi yine kimse kusra bakmasın, mhp'nin aslında bir o. evladı topluluğu olduğunu milat geçtikten sonra fark edip de chp'de soluk alanlar aynı ilkeleri beklemesin. yani chp'li değilim de, olay bu. ulusalcı bir çizgi bekleniyorsa meral abla orada. ki, chp'nin geçmişi ismet inönüdür. ecevittir. sosyal devlet politikalarıdır hatta, el altından desteklenen devrimci işçi sendikalarıdır. faşistlik değil. hiç olmadı. neyse. özünde, bunu dinciler ve gericiler çok iyi biliyor. lümpenleşmiş ve tarihsellikten kopuk chp seçmeni bundan bir haber olduğu için chp'nin siyasal içeriğini çok kolay tahrip edebiliyorlar. herkes sonra acaba chp yanlış yolda mı diye kafa karışıklığına düşüyor. ha, evet. chp bence çok yanlış yolda. ama onların dedikleri türden işleyişinde bir yanlışlık yok.
3

tkp

jakobyigen
mükemmel bir yüzüncü yıl marşı yapmışlar. sovyet tipi olmuş. vay aq.. bu topraklardan böyle müzikal eserler çıkar mıydı..
2

edebiyatta lümpenleşme

jakobyigen
sunumda bahsedilen kitapların arasında tek okumadığım anayurt oteli. mükemmel bir sunum. bahsi geçen kitapların kimisinin insanları bireyciliğe saptıran ve sürekli buhran halinde tutmaya yarayan bir silah olarak topluma sunulmasını, kiminin kasti olarak doğrudan o amaçla yazılmış olmasını çok güzel, tek potada eriterek anlatmış.
beş tane kitap okuyacağınıza şu sunumu dinleyin yeter. ben öyle oldum

işçi sınıfını değil kendini düşünen yazar

jakobyigen
iyi yapmıyordur. işçi sınıfı tıpkı burjuva gibi evrimleşti. nasıl ki burjuvazi fransız devrimindeki aydınlanmacı kimliğini bırakıp eski sınıfın temsilcileri ile yani din adamlarıyla tutucularla gericilerle anlaşmaya gitme aşamasına geldiyse işçi sınıfı da evrimini geçirdi. artık yalnızca inşaatta ter atan değil. bir yazılımcı, bir sağlık çalışanı. bakın, eskiden işçi sınıfının en büyük sıkıntısı neydi. aslında hep buydu da, bu kadar da olmaz olmaması lazım diye sendikalar neye yükleniyordu? sağlıksız çalışma koşulları. eee? bugün polisler hemşireler yüzlerine balgam yiyor? bir anda sınıf düştüler. iyi eğitimli, liberal, bir hastanede muayene yapıp bir başka çalıştığı hastanede aynı hastaya randevu verebilen, buradan kazana kazana edindiği küçük servetlerle hastane açabilen doktorlar türedi, standart yetenekli ancak disiplinli, işinin mükemmeli olmasa bile çalışkan idealist doktorlar aldıkları ücretlerden rahatsız? yani iyi güzel kardeşimde. bir amına koduğumun gerçeği var kabul edemediğiniz. baba evin yoksa, kirada oturuyorsan. değil villa site apartman ya.. ev diyorum. yoksa geçimin için köpek gibi çalışmak zorundaysan illa elinde çekiç kafanda sarı baret olmak zorunda değil işte. sende işçi sınıfındansın. kaldı ki dünya kapitalizm yüzünden öyle bir hale geldi ki, kendimi düşüneceğim bu saatten sonra diyenler için kendilerini düşünüp gelecek yaratabilecekleri ortam 2000'lerin başlarına nazaran daha karmaşık ve kısıtlı. ya hep beraber ya hiç birimiz. iyi bencillikler.
0 /

bir alıntı

neden bekliyorsun?


aü sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol