confessions

musti

rektör - admin -

  1. toplam entry 685
  2. takipçi 8
  3. puan 29605

#sarıkomutankalbimizdesin

serho
Siirt'te askeri aracın devrilmesi sonucu şehit olan Uzman Çavuş Burak Aydoğan.
Sarı Komutan oyundaki bu adını dizilerden ya da başka bir şeyden esinlenmedi. Kendisinin yakın arkadaşlarına belirttiği gibi Mustafa Kemal Paşa'dan (Sarı Paşa) esinlendi.
Bugün ise desteklerinizle herkes sarımızı gördü... Seni seviyoruz güzel insan.

#SarıKomutanKalbimizdesin

3 mayıs türkçülük günü

kraliçe
Milliyetçiliğin dava edildiği karanlık günlerin mirasıdır.
Türkiye cumhuriyetinde Türk oldukları ve bununla gurur duyup övündükleri için Türk evlatları yargılanıp Tabutluklarda işkence görmüştür.
Hüseyin Nihal Atsız, nejdet sançar, Alparslan Türkeş, zeki velidi togan ve daha nicelerinin milli şuurla bir adım bile geri atmamaları bu ülke için bir gururdur.
Tüm baskılara ve işkencelere rağmen "ne mutlu türküm diyene" demekten vazgeçmemiş ve ülküsüne sahip çıkmış, yaşamları boyunca her nefeslerinde türklüğü yaşamış ve yaşatmış kahramanlarımızı ve Türkçülük Gününü saygıyla anıyorum.

vaktiyle bir Atsız varmış...
var olsun!...

istiklal marşı

diliyok
Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.


Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!


Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.


Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?


Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettigi günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.


Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.


Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.


Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.


O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arsa değer belki başım.


Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

geceleri uyutmayan şeyler

diliyok
Hasretini çektiğim günler ve unutamadığım dünler. Yastığa başımı koyar koymaz önce dünleri düşünürüm. Nerede hata yaptım neden böyle oldu niye bunları onun suratına demedim diye düşünürüm baktım uyku yine tutmuyor bu sefer de gelecek ile ilgili hayaller kurar sonra uyuyakalırım. Hayal kurarak uyumak güzeldir tavsiye ederim. Hayallerinizi rüyalarda yaşarsınız sadece tek bir kötü durumu uyanınca biraz üzülüyor insan. Olsun be en azından hayallerimiz güzel.
2

musti

diliyok
Teknik adminimiz sahalar dönüş yaptı. Yaptı ama baya efkarlı dönüş yaptı. Müslüm Gürses'i dinleyerek ve dinlememe sebep olarak bana efkar bastırttı. Aaa Musti naptın sevgilinden mi ayrıldın öyle bir şey varsa söyle gidip yengenin camının önünde Müslüm babadan sigara şarkısı söyleyelim. Olmaz böyle kalk bir eli yüzünü yıka kendine gel hadi bakim biraz moderatör sözü dinle.
3

23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı

kraliçe
bu sene 100. Yılı olan bayramımızı mamul illet nedeniyle maalesef hakkını vererek, meydanlarda marşlar, şarkılar söyleyip, oyunlar, halaylar, horonlar, barlar, zeybekler eşliğinde coşkuyla kutlayamadık.

Bundan dolayı yurt çapında evlerimizin balkonlarından, bahçelerinden eşlik edecebileceğimiz saat dokuzda başlayacak bir etkinlik tertip edildi.

Saat 9 itibarıyla başlayacak bu etkinliğe katılıp marşlarla eşlik etmek isteyecek yazarlarımıza bu marşı armağan ediyorum.

Etkinlik boyunca 100. Yıl anısına sözlük olarak tek yürek, tek bilek olmak temennisiyle.
Saygılar, sevgiler, hürmetler hepinize.aü sözlük formatı

kraliçe
sözlüğe entry yazarken dikkat edilmesi gereken format.

1) entry kesinlikle tanım şeklinde olmalıdır, başlığı tanımlamalıdır. aksi halde silinir. bir başlığın ilk entry'si önemlidir, (eğer yönlendirme amaçlı değilse) ilk entry bakınız şeklinde olamaz. özellikle tanım içermelidir. başlığın içerdiği konuya yönelik tanım yapın.

2) entry/başlık hakaret, küfür, ağır derece argo ifadeler içermemelidir. Aü sözlük bu konuda çok hassastır. hakaret içeren entry silinir ve yazarla ilgili işlem yapılır. aynı kural özel mesajlar için de geçerlidir. özel mesajla hakaret etmek yasaktır. hakaret eden yazarla ilgili işlem yapılır.

3) başlık açma kurallarına aykırı başlıklar silinir. bu sebeple başlık açarken dikkatli olmak gerekir. Kişisel başlık açmak, başlık açma kurallarına aykırıdır. "31 Aralık 2020 sevgilimden ayrılmam" veya "28 Nisan doğum günü kutlamam" şeklinde açılan başlıklar, başlık açma kurallarına aykırıdır. bu tarz başlık açan yazarlarla ilgili işlem yapılır.

4) entry tamamen yazara ait olmalıdır ya da alıntı ise kaynak gösterilmelidir. copy paste yapılmış olan entry kaynak gösterilerek yayınlanabilir. sürekli copy paste yapan yazar da uyarılır, tekrarında çaylak edilir.

5)polemik için yazıldığı belli olan entry'ler silinir.

6) entry başlıkla ilgili değil de üstteki entry'lere cevap şeklinde ise silinir. entrye cevap vermek isteyen yazarlar yorum kısmını kullanabilirler.

7) entry e-mail adresi, telefon numarası, adres gibi başka birine ait özel bilgi içermemelidir. Özel bilgi içeren entryler silinir.

8) imla ve dil bilgisi yönünden hatalı entry'ler/başlıklar yazardan düzenlenilmesi istenir. Düzenlenmezse silinir.

9) iki yazar arasında yaşanan özel mesajlaşma, sebebi ne olursa olsun entry olarak sözlüğe girilemez. girenler için cezai yaptırım uygulanır.

10) entry'lerde smiley kullanımı kesinlikle yasaktır. entry'lerinde ısrarlı bir şekilde gülücük kullanan yazarlar uyarılır.

11) bir yazarı belirli aralıklarla seri eksilemek formata aykırıdır. Eksileyen yazar bir kez uyarılır, yazar uyarıdan sonra eksilemeye devam ederse 3 gün çaylak edilir.

keyifli sözlükler.

ankara üniversitesi

majesteleri
Şu sıralar ödevlerle boğuşturan -namussuz Covid19- yolunu gözlediğim üniversitemiz. Kampüslerimizin özel misafirleri girişte bizi sevgi ile karşılamaktadır. Biz de onları çok özledik.

Okulun ilk günü bir yazarımıza Cebeci'deki pastanede çay ısmarlayacağım. Buyursun misafirim olsun.

tanışılan ünlü şahsiyetler

majesteleri
Bir zamanlar, Zuhal Topal'da sıkça karşılaştığımız, Çorumlular tarafından asimilasyona maruz bırakılmış, naifliğiyle gönüllerde taht kuran, biraz hınzır ama sevimliliğinden taviz vermeyen Tanzanya'nın babayiğidi Çorumlu Amir ! Aynı zamanda Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nin öğrencisidir.
Zuhal Topal'daki Yaprak ile görüştüğü zamanlar -bunu bilmek benim suçum değildi- Kızılay'da bir kırtasiyede tesadüf eseri tanıştık. Bilgisayar ile işleri vardı, çalışana e posta adresini söylediğinde emin olarak yanına gittim. Selamlaştık öncelikle. Fotoğraf çekindik. Üzüldüğü kız hakkında sorular sordum. "Boşver kardeşim ya kaşardı zaten" diyince bir kahkaha patlattım ki sormayın gitsin. Sonrasında Çorum'un gururu, rotasını Azerbaycanlı kızımız Naz'a çevirmişti...

yapılan en büyük denyoluk

majesteleri
Kitap fuarına ilk gidişim. Haldır haldır, saldırıyorum ünlülerde fotoğraf çekinmek için. Çoğunda sıra beklemedim. Ünlülerden kastım ise, toplumun her kesmi tarafından tanınmış insanlar. Programa göre de sağdan sola koşuşturmaktayım. Maksat fotoğraf işte, kitap yok. Babam beni çabucak sarayımıza gelmem konusunda çağrıda bulundu. Tam çıkacakken programda zafer algöz'e rastladım. Sanıyorum ki hepsi diğerleri gibi bomboş. Bilmeden, zafer algöz'ün yanına giderek "Çok acelem var fotoğraf çekinebilir miyiz ?" dedim. Kırmadı beni sağ olsun. Her şey bitti, Söğütözü metrosuna bindim. Aynı zamanda fotoğrafa bakıyorum. Kendimle iç hesaplaşmaya girdim sonra. O kadar insanın hakkını gasp ettim diye bilmeden. İçime epey oturdu uzun zaman. Hâlâ hatırladıkça utanırım denyoluğumdan.

kraliçe'nin ukdeleri

majesteleri
Sözlüğümüzü her daim canlı tutan, "Bu insanlar ne diyecek acep?" fikrinden hareketle yola çıkıp, kitleleri kendini sorgulatmaya yönelten yaratıcı entry fikirleridir. Katlanarak artması dileğimle...

kraliçe'nin ukdeleri

kraliçe
Hepimizin bildiği gibi sözlüğümüz, sözlüğümüze çarpan bir meteor sonucu uzayın sonsuzluğunda kaybolmuştu.
Sonra hep birlikte ensesinden tutup çıkardık.
Ancak ne yazık ki uzay boşluğu sözlükten hepimizin parmak izlerini silmiş.
Parmak izlerimizi sözlüğümüzde tekrar bırakmak için sözlük verilerine ulaşamıyor olsak bile beyin verilerimiz her zaman daha güçlüdür.

Tüm yazarlarımızın entrylerini her zaman büyük bir keyifle okuduğum için birçok başlığa aşinayım. Aklıma geldikçe bu güzel başlıkları ukde olarak bırakacağım. Ukde kısmından hep birlikte doldurabiliriz. Sizlerin de aklına eski başlıklar gelirse aynı yolu izleyebilirsiniz.
Hep birlikte var olduk ve hep birlikte var olacağız.

aü sözlük

majesteleri
Kapandığında sükutu hayale uğratan, döndüğüne bir o kadar mutlu eden, kaybettiğimi bulduran, yazarlık şerefine nail olduğum biricik sözlüğümüz...

aü sözlük

diliyok
İlk sözlüğümdür kendisi canım sözlük özlemişim hayırlı uğurlu olmasını dileyerek geri dönüş yaptığımızı belirtmek isterim. Daha hevesli daha güçlü bir dönüş yaptık.

bir alıntı

neden bekliyorsun?


aü sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol