14 şubat sevgililer günü

the aquarian
Sevgililer gününün tarihçesi ise 3. yüzyılda Aziz Valentine'nin gizlice kıydığı nikahlara dayanıyor. M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II, ordusunu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamıştır. Rivayete göre bu yasağa karşı gelen Aziz Valentine, gizli nikahlar düzenleyerek gençleri evlendirmeye devam etmiştir. İhanetin karşılığını canıyla ödeyen Aziz Valentine M.S. 270 yılında 14 Şubat'ta idam edilmiştir. Bu nedenle her yıl 14 Şubat'ta Sevgililer günü kutlanmaktadır.

Sevgililer Günü'nün başlangıcı olarak varsayılan bir diğer olay ise; Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” (İngilizce: St. Valentine's Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.
(bkz:sevgililer günü deyince akla gelen şeyler)
biyolog
göz randevumun tarihidir. o güne neden sevgililer günü denmiş bilemedim. Gözlerim lenslerine kavuşacak belki ondan.
1
biyolog biyolog
Kavuştuuuuuuu
diliyok
Bu sene cuma gününe denk gelen önemli sayılan gündür. Sevgililer birbirlerine birçok kez sevdiklerini söyleyip beraber geçirdiği gün. Sevgilisi olmayan insanların bazılarında bu günü saçma bulduğu veya dalga geçmeye çalıştığı gündür. Her zaman ki gibi twitter da bir çok kişi yalnızım diye ağlamaya başlar. Hayırlısı be.
kraliçe
aziz valentine'den gasp edilip kapitalist düzenin gelir kaynağı olmuştur.
Oysa ki gerçek sevgililer günü bir sıcak gülümseme eşliğinde de kutlanabilir.
Her ne olmuşsa olmuş bu güne kadar gelmiş.
Bütün sevgililerin sevgililer günü kutlu olsun.
ambrose
Pont Neuf  üzerinde kutlayanı bol olan gündür.

tabii sevgili olma anlayışına sahip değilseniz böylesi günlerde sadece sevgili olanların yanından geçip gidersiniz.
insanları inceleme, tahlil etme gibi bir takıntınız da varsa bu günde kimin gerçek sevgili kimin "sevgilim olsun da gerisi önemli değil." sevgilisi olduğunu anlayabilirsiniz.
esdemirei
Kapitalistliğini bilemem ama kendisine bel bağlayarak bu günde sevgili olduğunu hisseden/hissetmek isteyen kadınlar ve bu kadınları mutlu etmek için kılı kırk yaran erkekler varsa böyle bir günün varlığının olmaması kanaatindeyim. İlişki mensuplarının bu günde yapılan/yapılacak şeyleri her gün yapmaları, bu günleri birbirleriyle dolu geçirmeleri gerekir. Bunu tek güne sığdırmak da şekilcilikten başka bir şey değildir.
vetmi
Bazı şeylerin özel olduğunu inkar etmiyoruz. Sevmek sevilmek sevgi saygı bunlar güzel şeyler evet ama bir insan neden bunu sadece bir günmüş gibi yaşar ki?
Sevgi 15 şubatta da sevgi değil midir, sevilmek güzel şey. Bol bol sevin ve takvim yaprakları sadece dökülür bunu da unutmayın.

neden bekliyorsun?


aü sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol