akıllı telefonların ortam dinlemesi

esdemirei
Kendi telefonumu öldürüp öldürüp dirilttiğimden ve ehlileştirdiğimden olsa gerek ki maruz kalmadığım bir olay. Çeşitli kullanıcılar, bu olası olaydan kaynaklı kendilerine “kişileştirilmiş reklam”ların sunulduğunu iddia ediyor. Bu iddianın ne kadar doğru olduğunu ilerleyen zamanlarda ortaya çıkacak olaylarla netlik kazanacağına eminim.

alettin ve zehirli lambası

bostorgay
Mustafa kemal atatürk ve emanetlerine laf ederek insanları proveke eden. Buna karşılık verilince milletin eteğine laf eden ve yetmedi anasına bacısına dil uzatan ve bunun üzerine adamlıktan bahseden yazar.
Sen hem onların kutsalına laf at. onlar sana karşılık verdiğinde gel yönetime ağla.
bu mu adamlık? hadi canım sen de! boş versene!

Edit: Sözlükten uzaklaştırılmıştır.

12 yaşındaki çocuğa tecavüz eden imam

jakoben
bir yazar "laik cumhuriyet memurudur" diye bir anekdot düşerek suçu şahsa değil sisteme atmış.

herkes biliyor cumhuriyet'in çoktan çöktüğünü ve herkes biliyor o imamın milyonlarca imam gibi, cumhuriyet düşmanı olduğunu zaten. şu an şeriatın gelmediğini kimse iddia edemez. tek adama bağlanıldı, din işleri milyarlarca TL ödenek alıyor ve bununla yurt içi ve dışında milisleri besliyor.

şimdi burada nazik nazik tartışıyoruz da sayın yazarın olguyu böyle çarpıtması, gerçekte olanları da göz önünde bulundurursak şuraya çıkıyor; bunlar oluyor, çünkü sisteminizin ne kadar çaresiz olduğunu görmeniz için kasti oluyor.

bak, istediğin kadar inkar et. bu buraya çıkıyor. sen hiç merak etme, bu çocuk ölümlerinin ve tecavüzlerinin sistematikleşmesinin altında, hayvanların öldürülmesinin altında, hatta, hayvanların insanları öldürmesinin altında ne gibi emeller yattığını çok iyi biliyorum. o hayvanların nelerle beslendiğini, neden saldırganlaştığını biliyorum.

unutma. ben örgütlüyüm. istihbarat var. Şimdi, ben de sorarım; bu benim bacıma da olursa ya da sevdiğim herhangi bir kadına, neden otomatik tüfek ile cennet acentası gibi camilerinize girip sizlere o yolda güzel bir muavinlik yapmayayım? beni kim tutacak? sikik polis teşkilatın mı? bir roket atara bakar. biraz gerçekçi olalım.

ekşi sözlük

diliyok
Eskiden sıkı okuyucusu olduğum sözlüktür. Genel de gündemi takip ederdim. Son zamanlarda biraz bozduğunu düşünüyorum. Sürekli birini veya bir olayı linç ediyorlar. Bir şeyleri kötüleme çabaları var gibi geldi. Bir de sürekli aşk,ikili ilişkiler, geçmişte başına gelen olaylar başlıklarının açılıp sevildiğini gözlemledim. Yine de yazarlarının kalemlerine kuvvet diyelim.

ekşi sözlük

jakoben
yazarı olduğum gün hesabım silinen sözlük. liberaller sürekli ağlıyor burada. siyasal islamın aşırı bir baskısı var. çaylakken görünmeyen yazdıklarımın yanı sıra yazar olduğum gün, yazar olduğumu anlamamam ile birlikte, anlasam bile yazacaklarımdan zerre şaşmayacağımı da bir kenara alırsak, yazdığım bir entry'nin üzerinden geçen bir kaç saat içinde linç ve banı yedim tabi ki. sikimde mi? yoo. zaten iki üç başlık okumak beyin kanamasına sebebiyet veriyor.

sinagog

codeboss
Yahudilerin ibadet ettiği tapınaklara denir. Modern İbranicede sinagog ya İbranice: בית כנסת beyt Knesset (toplantı evi) ya da İbranice: בית כנסת beyt t'fila (ibadet evi) olarak adlandırılır. Sinagoglar, büyük bir ibadet salonuna (ana tapınak) ve dinî çalışmalar için küçük odalara sahiptir. Bazen sosyal toplantı salonları ve ofisler de bulunur. Bazı sinagoglar Tevrat çalışmaları için, beit midraş (Sefarad) ya da beis midraş (Aşkenaz) adlı ayrı odalara sahiptir. Sinagoglar kutsal yerlerdir ve sadece ibadet amaçlı kullanılırlar. Fakat ibadet etmek için sinagogda olmak şart değildir. Toplu Yahudi ibadetleri, 10 Yahudi'nin (minyan) olduğu her yerde olabilir. İsrailliler İbranice, sinagog için bet Knesset (toplanma evi) ifadesini kullanır.

eskişehir

wodan
Canım memleketimdir. Ankara'da ne zaman kafam atsa kendimi burda buluyorum -örneğin şimdi-. Ankara'dan gelir gelmez soğuğu yine belli etti kendini, boğazım gıcıklanmaya başladı bile

Not: Sevmemesi çok zor olan şehirdir aynı zamanda

haham

codeboss
Yahudilik dini önderidir. Dini kanunla ilgili tartışmaları çözebilecek ve soruları yanıtlayabilecek düzeyde Alah'ı (dini kanunlar) ve gelenekleri bilen, topluma yol gösteren bir çeşit öğretmendir. Hıristiyan papazların aksine, dinsel törenleri uygulama yetkisi herhangi bir yetişkin Yahudi erkeğinden fazla değildir. Gerekli öğrenimi tamamlayan kişilere semiha belgesi, yani bu kararları alma yetkisi verilir. Her Yahudi erkeği gibi Hahamların da evlenmesi serbesttir.

Yahudilikte ayinlerin ve duaların Hahamlar tarafından yönetilmesi zorunluluğu olmadığı hâlde örgütlenmiş toplulukların bir manevi lidere ihtiyacı vardır.

neden bekliyorsun?


aü sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol