hasan sabbah

coolstuff
Dünyadaki bana göre en tehlikeli kanserden, virüsten bile daha korkuncu olan "siyasal islam" ın mucitlerinden birisi. Ama en korkuncu ise günümüzde bile o dönem ki şarlatanca ve şeytanca planlarının benzerlerini ve daha modernize edilmiş versiyonunu uygulayan (cemaatler, tarikatların hepsi) oluşumların rağbet ve kıymet görüyor olmasıdır.
murphy
Haşhaşiler tarikatının kurucusudur. Cenneti Vaad ederek bir çok mürit kazanmıştır.
Yerleşlik olarak ordusuyla birlikte Alamut kalesinde yaşamıştır. Müritlerinin ona itaat etme sebebi ise şöyle gerçekleşmiştir. Ordu içerisinde 3-5 kişiyi seçip uzun koridorda yürütürmüş. Koridorda ilerleyen askerler afyon kokusuyla kafayı bulup diğer kapıdan çıkarmış. Çıktığında ise yemyeşil bir manzara, çıplak kadınlar, etler meyveler vb. Tabi bunu gören askerler cennetin var olduğuna inanıyor ve tekrar geri çıktıklarında arkadaşlarına olayın gerçekliğini anlatıyorlar. Bu sayede herkes inanıyor. Bu olay düzenli olarak yaşanmaktadır. Birgün Selçuklu hükümdarı Nizamül Mülk ordusunu alıp alamuta yürümüştür. Ordular karşılıklı fakat arada koca bir uçurum var. Tabi Selçuklu ordusu basite indirgenecek bir ordu değildir. Hasan Sabbah endişeli bir şekilde 1000 kişilik ordusuna uçurumdan aşağı atlamalarını emrediyor. Ve söylenen bölük tamamen uçurumdan atlıyor. Bunu gören Selçuklu ordusu korkuyor. Psikolojik olarak yenilgiye düşüp geri çekiliyor. (Bedavadan uçuruma atlayan ordu bize neler yapmaz)

Bu başarısız girişimden sonra Nizamül Mülk uyandığı vakit yastığının yanında uçunda kağıt olan bir hançer bulur ve endişeyle hançeri kaldırıp kağıdı okur. Ve dehşete düşer. Kağıtta “bu hançer boynuna saplanabilirdi” yazıyor. Tüm güvenlikleri, bekçileri toplayan Nizamül Mülk yapanı bulamıyor.

Ölümü nasıl oluyor diye soran olursa, Cengiz Han'ın torunu İlhanlıların kurucusu Hülagü Han bir seferinden dönerken saldırmıştır. Kalenin altını petrolle doldurup havaya uçurmuştur.

(Bir rivayete göre Ömer Hayyam, Nizamül Mülk ve Hasan Sabbah aynı okulda okumuşlardır.)

neden bekliyorsun?


aü sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol