her şeyi devletten beklemek çok da doğru olmaz

kraliçe
Doğru bir söylemdir.
Deprem oluyor ve vatandaş hiçbir şey yapmıyor. Elazığ'dan gelen birkaç fotoğrafta gördüğüm kadarıyla ufak bir deprem oldu diye bütün halk sokağa dökülmüş. Oysaki evde kalıp can verselerdi devlet için tek masraf, kepçelerle toplu mezar kazmak olacaktı.
Evi yıkılanları da anlamıyorum. O evde o kadar kişisiniz. Kaçacağınıza hep bir yandan binayı tutsalar yıkılmazdı.
Bunlar hep devlete yük.
bostorgay
Devlet ne için var ya da olmalı sorusunu sormama vesile olan açıklama.
Vatandaşından aldığı vergileri, vatandaşının zor günlerinde kullanmayacaksa ne zaman kullanacak?

Her zor duruma düşüldüğünde, “Her şeyi bizden beklemeyin” diyen devlet görevlisine bu sözü söylediğine pişman ederler. “Silivri soğuk”muş falan dinlemez vatandaş.
biyolog
Devletin ne için var olduğunu sorgutan bir laftır. Ve hemen akıllara gelen düşünce aynen şöyledir:

“Her şeyi devletten beklemezsek neden devletin her kuralına uymalıyız?”

Devletin vatandaşlarına karşı sorumlulukları vardır. Devlet sorumluluklarını yerine getirdiği zaman halkın takdirini kazanır. Aslında bu kadar basit ama çıkarlar söz konusu olduğunda işler karışır ve bok yoluna sürüklenir.
jakoben
Doğru diyor çünkü devlet diye bir şey kalmadı. Sermayenin bu kadar siyasette alan kapladığı yerde devlet olamaz zaten. Adam atıyorum: Bir otobüs firmasının sahibi. Aynı zamanda milletvekili veya bilmem ne bakanı. Firmasının aracı kaza yaptığında kendi firmasına yaptırım uygulatır mı? Bu adamın geçmişi:

“1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İGDAŞ'ta Etüt ve Proje Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. 2002 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirakler Daire Başkanlığında, İştirakler Genel Koordinatörü olarak; İBB iştiraklerinin yönetim kurullarında başkan ve üye olarak görev yaptı. Türkiye Elektrik Sanayi Birliği'nin (TESAB) kurucuları arasında yer alan Dönmez, aynı zamanda TESAB yönetim kurulu üyeliği de yaptı.

4 Ocak 2008'de EPDK Kurul üyeliğine atanan Dönmez, EPDK'nın üyesi olduğu ERRA'da (Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği) 2008 ve 2010 Genel Kurullarında üye ülkelerin temsilcileri tarafından Yönetim Kurulu üyesi seçildi. ERRA'nın strateji raporunun hazırlanmasına öncülük ederek, arz güvenliği komitelerinde görev aldı.”

Devlet, sermayeyi denetleyen mekanizma olmalıdır. Sermayenin kendisi değil. Bu yüzden sosyalizm işte. Bunlar bu tür durumlarda böyle fare oluyorlar ama söz konusu kârları olsun "Ya devlet başa ya kuzgun leşe” diye öterler. Kim kuzgun acaba aq?

Bu söylemler, benim siyasi perspektifimde ve devrimci ahlakımda roket atar aşermekten başka bir şey değil. Resmen kaşıyorlar resmen aq.

neden bekliyorsun?


aü sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol