bakla

Kleopatra
Bakla, baklagiller familyasına adını veren, gıda ve yem bitkisi olarak tarımı yapılan tek yıllık bir bitkidir. Bu familyada fasulye, bezelye, börülce, mercimek ve nohut gibi proteince zengin taneleri için yetiştirilen diğer sebzeler de yer alır.

polonyum

coronavirüs
Atom numarası 84, atom ağırlığı 210 olan, ilk radyoaktif element. Fizikçi Marie Curie ve Pierre Curie'nin 1898'te bulduğu polonyum, uranyumdan 400 kat daha radyoaktif ve en tehlikeli radyasyon türü olan alfa radyoaktivite saçmaktadır. Sanayide kullanılan ve sigarada bulunan polonyum, böbrek, karaciğer ve dalakta onarılamaz zarar yaratır. Çürümesi halinde büyük enerji ortaya çıkar. Bir gram polonyum, 140 watt ısı enerjisi üretir. İnsan vücudunda çok az miktarda olan polonyum-210, parçacık hızlandırıcı veya nükleer reaktörden elde edilebilir. Simgesi Po'dur. İsmi Polonya'dan gelmektedir.

pera

diliyok
Pera, 2008 yılında kurulmuş Türk rock grubudur.2008 yılında Gökhan Mandır ve Hakan Ünalan beraber çaldıkları grubun dağılmasıyla yollarına iki kişi olarak devam etmek isterler.

laperm

Kleopatra
LaPerm, ilk olarak 1980 yılında çiftçilerin fark etmesi ile meydana gelen kıvırcık kedi türü olarak bilinmektedir. Hangi kedilerin çiftleşmesi sonucunda meydana geldiği bilinmese de kaza ile meydana gelmiş bu kedi türü LaPerm ismini almıştır.

17 ağustos 1999

musti
sesimi duyan var mı nidalarının yankılandığı acı bir gün. insanlığın çaresiz kaldığı aciz kaldığı en net gün.
yerel saatle 03:02'de gerçekleşen, Kocaeli/Gölcük merkezli depremin olduğu gün.

kişisel karalama defteri

cirkinordekyavrusu
İntihar etmek neden günah? Kime göre günah? Veya günah nedir? Bir gün yolun ortasında birden bir araba çarpmasıyla saçma sapan ulu ortalık ölmektense, hastalanıp acıyla kıvranarak son nefesimi vermektense, zaten her anımı araba çarpması gibi geçirdiğim, fiziksel değil ruhsal olarak acıdan kıvrandığım hayatımı kendim neden sonlandırmayayım? Bunu yaptığım için neden ben suçlu ve günahkar oluyorum? Neden bunu yapmayı düşündüren sebepler suçlu değil?

bir alıntı

neden bekliyorsun?


aü sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol