soğuk savaş

majesteleri
Post 42'de yayınlanan bir youtube programıdır. Programın içeriğine bakarsak üçer kişilik iki takım bulunuyor. Bu iki takım sırayla birbirlerine espiriler yapıyor. Gülen kişinin rakip takımı 1 puan kazanıyor. Yarışmada amaç gülmemek. Sorulan sorulara örnek verecek olursam;

+Okul fetişi olan kişiye ne denir ?
- Ne denir ?
+ müfettiş

[(bkz:londra merkez ) : Erman yaşar'ın bir espirisidir]
murphy
Soğuk Savaş

Dönemin 2 süper gücü olan abd ve rusya arasında geçen siyasi ve askeri gerginliğe denir.
Soğuk savaşın sonuçları tüm dünya düzenini etkilemiştir.
Almanya birleşmiştir. Sovyetler birliği dağılmış, rusya ve diğer devletler kurulmuştur. Abd dünyanın en büyük süper gücü haline geldi. Sonuç olarak yine kazanan abd olmuştur.
mamushka
Hakkında bilgisi olmayanların yazabildiği başlıktır. Almanyayı birleştiren değil bölen bir savaştır.
1
murphy murphy
acaba yanlış mı biliyorum diye düşündüm. sanırım senin yanlışın var.q

II. Dünya Savaşı sonrası Almanya ikiye bölünmüştü. 1989 Yılında Berlin duvarının yıkılması birleşme için en büyük adım oldu. Demokratik Alman Cumhuriyeti siyasi varlığını sona erdirdi ve iki devlet Federal Almanya Cumhuriyeti çatısı altında birleşme kararı aldı. Bu kararın ardından imzalanan "Birleşme Antlaşması"nın imzalanması ile 3 Ekim 1990 tarihinde birleşme, gerçekleşti.
mamushka
Neden entry o kadar eksi aldı bilemiyorum herhalde 3 e değil 4 e bölündüğü için Almanya o bilgiyi yanlış girdim. Veya burada herkes Türkçe Tarih kitabından okuyor olayları ve ortalama bir patates ile aynı bilgiye sahip soğuk savaş batı bloğu ülkelerini birbirine çok yaklaştırmıştır sanılanın aksine. https://www.britannica.com/place/Germany/The-era-of-partition aşağıya indiğinizde kaç bölgeye ayrıldıklarını görebilirsiniz. Ama muhtemelen İngilizceniz olmadığı için Türkçeye çeviriceksiniz.

neden bekliyorsun?


aü sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol