sözlük kuralları

musti
İş bu kullanıcı sözleşmesi 08.10.2019 tarihinde sözlük yönetimi ve moderasyon ekibi tarafından oluşturulmuş olup, aüsözlüğe kayıt olan her yazar tarafından kabul edilmiş sayılacaktır. Sözlük yönetimi, maddelerin değiştirilmesi, eklenmesi, çıkartılması hakkını saklı tutmakla birlikte değişim olduğunda sözlük yazarlarına bildirmekle yükümlüdür.

aüsözlük, www.ausozluk.com alan adında yayın yapan bir interaktif sözlüktür. İçerisinde her milletten, her kesimden, her görüşten, her cinsiyetten, her türden yazarlar olabileceğinden dolayı bir takım kuralların olması gerekmektedir. aüsözlük, diğer sözlükler gibi sadece "barındırma" hizmeti sunar. Sözlük içerisindeki düzeni sağlamak için hizmet edecektir fakat denetleyemediği durumlar da elbet olacaktır. Bu gibi durumlarda, yazarların yazdığı içeriklerden sözlük sorumlu tutulamaz. Her yazar kendi yazdığı içeriklerden sorumludur.


1 ) Din, dil, ırk, mezhep gibi değerlere hakaret, küfür suçtur.

2 ) Siyasilere, devlet büyüklerine, atalarımıza, değerlerimize küfür, hakaret etmek suçtur.

3 ) Sözlük içerisinde terör örgütleri ve terör propagandası suçtur.

4 ) Uyuşturucu satışı, uyuşturucuya, uyarıcı maddelere özendirme, kullanımına teşvik etmek suçtur.

5 ) Herhangi bir partiye hakaret, küfür suçtur.

6 ) Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek suçtur.

7 ) Sözlük yazarları arasında geçen diyalogların, konuşmaların, fotoğrafların vs bir başka kişilerin görmesi üzerine paylaşımının yapılması suçtur.

8 ) Eleştiri hakkınızın olduğu, eleştirdiğiniz kişinin de haklarının olduğunu değiştirmez. Buna gerekli özeni göstereceğinizi düşünüyoruz.

9 ) Sözlük içerisinde telegram, whatsapp gibi gruplar için organizasyon yapmak suçtur.

10 ) Sözlükteki kişilere özel mesajdan taciz, küfür, hakaret vs suçtur.

11 ) Sözlükte her yazarın bir tane hesabı olmalıdır. Birden çok hesap açan yazarlar tespit edilip tüm hesapları silinecektir.

12 ) Diğer interaktif sözlüklerde olduğu gibi aüsözlükte de sağlık, ilaç konularında yazılar yazılabilir. Bu konularda ilaç tavsiyesinde bulunmak sağlığa zararlı olmakla birlikte yasaktır. Moderasyon, durumu fark ettiğinde müdahale edecektir fakat fark edilmeme durumlarında, oluşacak sorunlardan sözlük yönetimi sorumlu değildir.

13 ) Sözlük içerisindeki düzeni sağlamak amacı ile yazarların yazıları, hesapları silinebilir, dondurulabilir veya geçici olarak engellenebilir.

14 ) Sözlük içerisinde yazılan yazılardaki imla, başlık hatası gibi yazım hataları, sözlük yönetimi ve moderasyon tarafından düzenlenebilir.

15 ) Sözlük içerisindeki yazarlar arasında oluşan durumlarda yönetim ve moderasyon ekibi sorunu halletmeye çalışacaktır
fakat tarafların olayı uzatması durumunda sözlük yönetimi sorumluluk kabul etmeyecek olup sorumluluk taraflar arasında olacaktır.

16 ) diğer interaktif sözlüklerde olduğu gibi aüsözlükte de her yazı denetlenemeyebilir. Sözlük yazarları, yazdığı yazıları internetten, forumlardan, diğer sözlüklerden, kitaplardan alıp paylaşabilir. Bu durumu tasvip etmemekle birlikte fark ettiğimizde duruma el atacağımızı belirtmek isteriz. Aksi durumlarda gelişecek hukuki süreçlerde, telif konularında sözlük yönetimi sorumluluk kabul etmeyecek olup, sorumlusu ilgili yazar olacaktır. Bazı içeriklerde kaynakça belirterek yayınlanması konusunda izin verilmektedir. Lütfen dikkat edelim.

17 ) Sözlük içerisinde yazılan herhangi bir yazıdan, atılan fotoğraftan dolayı oluşabilecek hukuki süreçte, resmi kurumlar tarafından yazılı olarak kullanıcıların bilgilerinin istenmesinde bilgiler paylaşılabilecektir.


Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.

Sorunuz, şikayetiniz, öneriniz, tavsiyeniz olduğunda bizlere ulaşabilirsiniz.

neden bekliyorsun?


aü sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol