28 ocak 2020 ibrahim melih gökçek'in deprem paylaşımı

esdemirei

Eski ABB Başkanı İbrahim Melih Gökçek'in “Sizinle çok önemli bir anket yapmak istiyorum. Sizce İstanbul için deprem mi daha riskli yoksa Ekrem İmamoğlu'nun başkanlığı mı? Oylarınız çok önemli bir tespiti ortaya koyacak. Anket süresi 8 saat” açıklamasıyla anketli paylaşım yapması olayıdır. 78 bin 414 kullanıcının katıldığı anketin sonucuna göre kullanıcıların yüzde 51,9'u 'deprem daha riskli' derken yüzde 48,1'i 'İmamoğlu daha riskli' seçeneğini işaretlemiş.

Paylaşımın başına bir şey gelirse diye: AÜ Sözlük

bedri gencer

esdemirei

25 Ocak 2020 tarihinde paylaştığı ve tepkiler üzerine sildiği “Gayretullaha dokunmak, edebiyat değildir. , ebola virüsü gibi. Avusturalya, Çin gayretullaha dokundu ve azapları geldi. Maazallah. Biz de zinayı, livatayı (oğlancılık) yasallaştırarak; Allahʼın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak gayretullaha dokunmayalım. Az kaldı.” ifadelerini içeren paylaşımı üzerine yayınladığı 27 Ocak 2020 tarihli bir paylaşımda “Millet olarak kalbimizde Elazığ hüznü, duası ve gayretiyle dolu olduğu bugünlerde bu konu hakkında açıklama yapmak zorunda kaldığım için hakkınızı helal ediniz. Aziz milletimizin başı sağ olsun, fedakâr kahramanlarımıza selam olsun. İlim adamının vazifesi, doğrular kadar yanlışları göstermek, haksızlıklara karşı çıkmaktır. Burada sık sık dinen meşru yaşta evlendikleri hâlde hapse atılan babaların çocuklarının ahının tutacağı uyarısında bulunuyoruz. Maksadı belli bazı yayın organları tarafından hedef hâline getirildiğimiz şekliyle son mesajımızda milletçe yüreğimizin yandığı Elazığ depremini kastetseydik 'gayretullaha dokunmayalım' değil, 'gayretullaha dokunduk' şeklinde bir ifade kullanırdık. Buna rağmen haysiyet cellatları, depremle ilgisi olmadığı için çarpıtılmaması amacıyla mesajı kaldırdığımız hâlde, mesajımızı depremle ilişkilendirerek, şahsımı hedef hâline getirdiler, getirmeye devam ediyorlar. Aziz milletimizin firaseti, elbette hakikatin tanığıdır. Bir kez daha tüm kayıplarımız için rahmet diliyor, kamuoyuna saygılar sunuyorum” ifadelerini kullanan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi bir profesör.

Ekran alıntıları için:
- 25 Ocak 2020 tarihli tweet'i: Twitter, AÜ Sözlük
- 27 Ocak 2020 tarihli tweet'i: AÜ Sözlük
- 27 Ocak 2020 tarihli tweet'inin ekleri: Twitter 1, Twitter 2 / AÜ Sözlük 1, AÜ Sözlük 2

çocuklarının kendilerinin bir uzantısı olduğunu sanan aileler

hitlersjewishdaughter
Çocuklarının kendilerinden bağımsız bir birey olduklarının farkında olmayan ailelerdir. Çocuklarına kendi inançlarını, kendi fikirlerini dayatırlar. Çocuk ailenin istediği mesleği yapmak zorundadır. Eş cinsel mi? Aman Allahʼım! Öldürülmeli. Aynı siyasi görüşte değil mi? İnançlı değil ya da başka bir dine mi inanıyor? Mezarı hazırdır. Çocuk ailesinin kendisi için düşündüğü hayatı yaşamak zorundadır. Uzun lafın kısası 'aile baskısı'dır bu.

unutulmak

hitlersjewishdaughter
Siz ve sizi tanıyanlar da ölünce artık hatırlanmamanızdır.

Biri tarafından değil de dünya tarafından unutulmaktan korkuyorum ben daha çok. Yapmak istediğim çok şey var. Roman yazmak mesela. Belki bir keşif yapmak ya da uzaya çıkmak... Ufak bir katkım olsun dünyaya. Belki bir kediyi beslemek, okşamak bile yeterli olabilir -ki bunu yapıyorum- ama yaptıkça insan daha büyük şeylere yönelir ya, öyle işte. Aynı şekilde dünyada olan biten her şey -ki bunlar çoğunlukla olumsuz olaylar, biliyorsunuz- beni umutsuz ediyor. Bu yüzden harekete geçmiyorum. Önemli değildir ki unutulmak çünkü bir zamanlar hiç var olmamıştık bile, değil mi?

annesi kahrolsun diye kızımı öldürdüm

esdemirei
Sözde bir babanın eşine acı çektirmek amacıyla kızını öldürmesi üzerine kullandığı bir ifade.

Günaydın Gazetesi'nin haberine göre olay şu şekilde gelişiyor: Mustafa Ali ve Gülden Yılmaz çifti şiddetli geçimsizlikten ötürü boşanır. Çiftin birlikte edindikleri ve Gülden Yılmaz'ın kendisine miras kalan malların paylaşımı üzerine uzlaşamazlar. Bu uzlaşamama üzerine çıkan tartışmalardan dolayı izini kaybettirmek için Gülnur Yılmaz'ın yanına taşınır. Eşine ulaşmak için kızına baskı yapmaya varacak türde her yolu denese de ulaşamayınca kızının otomobiline yerleştirdiği takip cihazıyla takibe koyulur ve kızı tatil için annesine ve anneannesinin yola çıkınca peşine düşer. Yoldayken kızının otomobiline arkadan çarpıp yoldan çıkmasına neden olur. Araçtan çıkmaya çalışan kızının sorduğu soru üzerine annesinin yerini söylemeyince tabancasıyla 15 el ateş edip olay yerini terk eder.

26 ocak 2020 tv8'de tek yürek canlı yayını

esdemirei

24 Ocak 2020 Elazığ Depremi olayıyla ilgili mağdurlar adına yardım toplamak amacıyla TV8 ve TV8,5'de düzenlenen ortak canlı yayındır. Düzenlenen yayın sonrasında toplanılan yardım miktarıyla ilgili Acun Ilıcalı'nın yaptığı paylaşıma göre; SMS'le 22 milyon 553 bin 590 lira, telefonla 31 milyon 801 bin 753 lira, havaleyle 18 milyon 777 bin 281 lirayla toplam 73 milyon 132 bin 624 lira para toplanılmış, bu toplanılan para da AFAD'a transfer edilmiş.

tesadüf

lefelz
hayatın cilvesi mi kozmosun hınzırlığı mı yoksa dış mızrakların mı oyunu bilinmez, bir şekilde insana oyun oynanıyor kimi zaman. basitçe tesadüf deyip geçilemeyecek cinsten tesadüfler, hayat çok yaramaz, çok.

okuldan kaçmak

esdemirei
Lise zamanlarımda ergenliğin verdiği buhranla eğitimcilerin sıkıcı anlattığı ve öğleden sonraya sarkan derslerinde yaptığım bir eylemdir. Öğle aralarında dışarıya yemek için çıkıp girmem de bu kategoriye girmeli diye düşünüyorum. “Neden bu aralarda da okuldan kaçıyorsun” diye soracak yazar arkadaşlarım olacaktır. Şöyle ki bizim okuldaki kantin fahiş fiyatlarda hazır yiyecek satıyordu. Genellikle evden yiyecek getiren ben, yemek getiremediğim sıralarda mecburen okuldan kaçıyordum. Yine bir gün yağmurlu bir günde yemek için okuldan kaçmaya çalışırken tırmandığım yaklaşık 5 metrelik korkulukta ayağımın kaymasıyla beton dökülmüş kuyunun üstüne sırt üstü düşmüştüm. Sırtım öyle bir acımıştı ki sınıfa geçip sırt üstü yarım saat yatmak zorunda kalmıştım. O zaman dedim ki “esdemirei, bu akrasyonlu hayat sana göre değil”. O zamandan beri monotonluk içime işledi diyebilirim.

neden bekliyorsun?


aü sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol