confessions

coolstuff

profesör - 1. nesil yazar

  1. toplam entry 264
  2. takipçi 2
  3. puan 9748

online yazarlar ne yapıyorlar sorunsalı

coolstuff
Hiç gelmeyeceğini düşündüğü kişinin, imkansıza alışmış bir umutsuzlukla belki de gelmiş olabilir mi sorusuyla kendisinden bir kelime, bir ses bekliyor.

Edit : bu entrynin hemen sonrasında gelen mesaj bildirimini görünce "yuh, nasıl ya" gibi tepkiler verip, heyecanla mesaj simgesine tıklamam neticesinde "Abi sabah beni Dudullu dan alacaksın, unutma." yazan mesajı okumamla beraber, hayal kurmayı bile unuttuğumu tekrar hatırladıktan sonra kitap okumaya devam etmem. Bizimki de hayal işte.

eve çıkacak olanlara öneri veritabanı

coolstuff
İş hayatı sebebi ile yeni bir şehirde yaşamak durumunda kalanlara eşyalı ev tutmalarını tavsiye edebileceğim başlık. Düzeninizi oturtana, başladığınız işin geleceğine dair bir nebze olsun fikir sahibi olana kadar eşya masrafına girmeyin. Sadece masraf değil, yarın beklenmeyen bir gelişme olduğunda eşyaları saklayacak yer arama derdinden de kurtulursunuz. Genel kanı olarak kira, maaşın 1/3 ünü geçmemeli derler ama pek önemsemeyin; herkesin bütçelemesi farklıdır. Bazı şeylerden feragat ederek daha yeni, işe daha yakın gibi etmenlerden ötürü kira bedelini kendi yaşam biçiminize göre belirleyin.

kaliteli uyku

coolstuff
Gerek beden, gerekse de beyin sağlığı açısından son derece önem arz eden bir kavram. Kendimi bildim bileli uykusunu alamayan, her sabah "keşke 5 dakika daha olsa" nidalarıyla isyan eden birisi olarak, kendisine nasıl ulaşacağımı bilemediğimdir. Uyku apnesi, sigara, alkol kullanımı gibi birçok sebep gösterilmekle beraber, uyku hijyeni kavramı da son yıllarda ön koşul olarak gösterilmektedir. Alkolü bırakan, sigarada ise ecig e geçiş yapan, e nispeten sağlıklı yaşayan birisi olarak geriye bir tek uyku apnesi kalıyor sanırım. Onu da aparat yolu ile çözebilirim diye düşünmekle hata ettiğimi anladım. Sanırım tek çare bir uyku laboratuvarında detaylı bir teste girmek. Bu dertten mustarip olan ve deva bulan kişiler varsa iletişime geçmelerini rica ederim.

pazartesi sendromu

coolstuff
Açlıktan bebeklerin, maden altında işçilerin, bir şizofrenin gece gördüğü rüyasından ötürü askerlerin, evine üç kuruş para götürmek için bir yığın ihmaller altında çalışan ve "fıtrat" gereği ölen insanların yaşadığı dünyada; pembe götlü hıyarların tembelliklerini sözde tıbbi bir kılıfla tanımlamaya çalıştıkları kavram.

Kıçınıza süs vermeyin; yok o sendromu, yok bu sendromu diye diye medikal dünyayı zengin ettiniz. Sorumluluk sahibi olun, hayal kurun ve bir zahmet pazartesi de olsa, çarşamba da olsa o kıçınızı kaldırın ve birilerine amaçsızca günaydın deyin. Sendromunuza başlatmayın.

turgut özal

coolstuff
malatya doğumlu, Türkiye CUmhuriyeti'nin 8. merhum cumhurbaşkanı. Ciddi bir kesim tarafından ilahlaştırılırken, diğer bir kesim ise aynı derecede eleştirmektedir. Tarafsız gözle bakıldığında ise birçok skandalın, yanlış tercihlerinden ötürü ciddi buhranların sorumlusudur. (bkz:engin civan) (bkz:civangate skandalı)

"Anayasayı bir kere delmekle bir şey olmaz, benim memurum işini bilir, küçük turgut'la uğraşsınlar" gibi ahlak ve izan dışı söylemleri vardır. Demirel ile birlikte serbest piyasa ekonomiye geçişi hazırlayan 24 ocak kararlarının mimarıdır. Bu kararı almadan önce, darbe yapılacağı söylentisinin kendisine ulaşmasından sonra askerlere "biraz daha bekleyin, ekonomiyi de ele alabilme şansınız olur." söyleminde bulunduğu da ciddi kaynaklarda yer alır.

Rabıta örgütünün finansörüdür aynı zamanda. Eşi Semra özal ise ayrı bir başlık konusudur ve bu ülkenin utanç kaynaklarındandır.

Oğlu ahmet özal ise babasını öldürmeye çalışanlar arasında bir tek beni göstermediği bir dünyada yaşamaktadır.

vedat türkali

coolstuff
bir dönemin ve birçok akımın edebiyattaki mihenk taşı. özellikle menderes döneminin getirdiği toplumsal buhranı içinize işleyerek anlatan romanı "bir gün tek başına" eserini okumadan ölmemek gerekir.

tyson fury

coolstuff
çözemediğim, stilini anlayamadığım fakat bir şekilde gündeme gelmeyi başaran yeni şampiyonlardan. ciddi bir kitlenin sempati duyduğu ve boksörlüğünü göklere çıkardığı şahıstır aynı zamanda.

her şey gibi spor dalları da bir evrim içerisinde ilerliyor ve başarı kriterleri de farklı boyutlara taşınıyor. boks demek bizim jenerasyon için "dövüşmek" eyleminin, belli kurallar altında gerçekleştirilmesi idi. Evet, içerik olarak adına "spor" demek biraz düşündürücü ama en nihayetinde prime döneminde bu kadar izleyici talebi görmesinin sebebi de esasen buydu. Artık başarılı sayılmak, bir takım ünvanlara sahip olmak için dövüşmek kadar, dayak yemeyi de bilmek gerekiyor. Sanırım bunu başarıyor olması da günümüz şartlarına göre takdir edilmesi gereken bir durum.

bülent ecevit

coolstuff
Türk siyasetinin yetiştirdiği en temiz adamlardan olan, "karaoğlan" lakaplı, "halkçı" ve unutmadığımız kişilik. En büyük hatası ise bana göre "yemeyip, yediren" bir siyasetçi ve fetö denen papaza gereken mesafede durmamasıdır.

Ahlaksızlıkla, izansızlıkla bir dönem "bezleniyor" gibi bel altı hakaretlerle eleştirilmiş ve abd başkanı karşısındaki duruşundan ötürü birçok kişiliksizin alay konusu olmuştur.

günümüzde ise abd başkanı karşısında bacak bacak üstüne atıp (hangi taahhütler ve bedeller karşılığında olduğunu iyi biliyoruz), kendisini dünya lideri zanneden şizofren şahsın yerinde olsa idi; bugün yaşadığımız rezilliklerin hiçbirisini yaşatmayacak adamdı aynı zamanda. En azından bizlerin, müthiş bir tarihsel çelişki ile ifade edilen "tüp kuyruğunda beklemeyi", şu an yaşadığımız birçok duruma tercih edeceğimizi bildiğini temenni eder; toprağı bol olsun dilerim.

Özlemle, saygıyla, şükranla. Bu topraklardan gerçekten bir "halkçı" geçti.

yasemin kozanoğlu

coolstuff
ismini bir yerde gördükçe, aklıma düştükçe "özlem, nefret" gibi duyguları bana tekrar hatırlatan bir dönemin popüler ismi. Umarım buraları okuyordur ve hala sağlığını düşünen birileri olduğunu görüyordur.

karbonat

coolstuff
bir "tuz" çeşidi diye tanımlamanın yanlış olmayacağına inandığım ve birçok amaca sağladığı fayda açısından bulunmaz nimetlerden olan madde.

benim kullanım alanlarımın başında ise; bir miktar kullanmak suretiyle beyazları yıkarken deterjan gözüne ilave etmek ve duş sonrası roll-on, deodorant gibi kimyasalların yerine kullanmaktır. (birkaç damla limon suyu ve bir yemek kaşığı karbonat bir plastik şişede bolca çalkalandıktan sonra fısfıs şeklinde veya jel sürer gibi kullanılır.)

amazon kindle

coolstuff
Uzunca bir süre "ne gerek var" gibi düşüncelere ilaveten, "kitap kokusu, sayfaya dokunma hissiyatı" minvalinde romantik gerekçelerle uzak durduğum; fakat evdeki alan darlığı, çapraz okuma tekniği ile okumam gibi sebepler dolayısıyla direnemeyip aldığım ve tüm önyargılarımı tamamen değiştiren elektronik cihaz.

İlk başlarda yılların getirdi okuma alışkanlığını farklı bir düzleme taşıması sebebi ile garipsenebiliyor fakat özellikle İstanbul gibi şehirlerde yaşayanların atıl zamanını efektif bir şekilde değerlendirmesine olanak sağladığını gördükçe yanınızdan ayıramayacağınız bir parçanız haline geliyor.

Şayet almayı düşünüp de kararsız olanlar varsa şöyle söyleyeyim : Teknoloji ile arası eskisi kadar iyi olmayan ve okuma eylemini bir hobi olarak değil de, bizzat bir iş olarak gören birisi bile benimsediyse, herkes benimseyebilir ve getireceği ekstra avantajlardan istifade edebilir.

Kullanıcı sayısı arttığı zaman ise e-kitap paylaşımları için ayrı bir başlık gerekebilir.

karl marx

coolstuff
Dünyayı farklı bir yöne çekmek için fikri mücadele eden, ülkeler tarafından genellikle aynı minvalde yorumlanmayan sosyolojik ve iktisadi teorileri ile hala daha doğru anlaşılamadığını düşündüğüm toplum bilimci.

öğrenciler için alternatif burs kaynakları

coolstuff
Uzunca bir süre kurumsal sosyal projelerini yönettiğim ve son bir yıldır gönüllü olarak projelerine destek vermeye çalıştığım kurum olan "acil ihtiyaç projesi vakfı" nın düzenli olarak burs verdiğini belirtmek ve fayda sağlamak amacıyla diğer yazarların da katkılarıyla alternatifler oluşturmayı dilediğim başlık.

şehir ayrımı gözetmeksizin çevrenizde gerçekten ama gerçekten ihtiyacı olan (özellikle son sınıf) öğrenciler varsa ister vakfın kendi sitesinden veya isterseniz de direkt benimle iletişime geçebilirsiniz.

aylık 450 tutarı civarı ve düzenli transkript talep ediliyor, haliyle öncelik başarılı öğrenciler. bilgilerinize.

ütü yapmak

coolstuff
Çok uzun yıllardır tek yaşayan bir erkek olarak hala daha beceremediğim, yeteneksizliğime isyan etmeme sebebiyet veren olay. Gömlek ütülemeyi bir şekilde hallediyor insan ama özellikle kumaş pantolon gibi izi olan ve ütülerken daha hassasiyet gösterilmesi gereken eşyalarda el becerisinin ne kadar önemli olduğunu da gösteren eylemdir.

Kuru temizleme gibi çözümler gibi acil durumlarda can kurtarıyor fakat hayat pahalılığının geldiği nokta ortadayken ve özellikle her gün farklı bir kıyafet giymeye çalışanlar için çok efektif olmayabiliyor.

Youtube'daki videolar ise dediğim gibi bir yere kadar yardımcı oluyor. Sanırım işin sonunda el becerisine sahip olmak gerekiyor.

büyüde çare arayacak kadar çaresiz olmak

coolstuff
Acaba çaresizlik mi yoksa cahillik mi diye üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur. Büyü gibi çağ dışı inanışların yanı sıra , günümüzde şamanizm'den kalan bazı adet ve geleneklerin hala daha hane halklarında bir karşılık bulduğu görüldüğü için, çok da üzerinde kafa yormaya gerek var mıdır bilemediğim hadise aynı zamanda.

Her din, her inanış, kendi çemberindeki çelişkileri ile birlikte bize bazen komik, bazen cahilce gelen tavırları da beraberinde getiriyor. Saygı duymak gerekli mi, gereksiz mi bilemiyorum lakin bu ülkede uzunca bir dönem "medyumların" gündem haline getirilip, ciddi bir zümre tarafından bilim adamı gibi kıymetli gösterildiğini de unutmamak gerekiyor.

Din, büyüyü yasaklar diyenler olacaktır. İşin özünde esasen insan denilen canlının geleceğe dair olan merak duygusu yatıyor. Bunu da öğrenmenin yolunu olmadığını bildiği için ve geçmişi okuyarak, geleceğe dair spesifik tahminlerde bulunabilecek yorum ve yeteneğe sahip olmadığı gibi sebeplerle bu yollara başvuruyor.

ha benim şahsi fikrim ise Ahmet Kaya'nın da dediği gibi "Nereden baksan tutarsızlık, nereden baksan ahmakça.."

komünist manifesto

coolstuff
Marx'ın ideolojisini ve siyasi / ekonomi doktrinlerini felsefe düzlemine de çekerek ortaya koyduğu risaleler bütünü.

Kendi yarattığı ve günümüzde hala üzerinde tartışmaların devam ettiği "artı değer" kavramını, kuramsal düzlemde anlamak için okunması elzemdir.

tiyatro izlemeyi bilmeyen insan

coolstuff
Sadece tiyatro özeline indirgenemeyecek, birçok konuda toplumsal kurallardan bihaber insandır. Toplum olarak genel kabul görmüş en basit kurallara bile uymamayı bir erdem görüyor veya "aman ne olacak" gibisinden umursamazlıkla hareket ediyoruz.

Hiçbir şeye saygımız yok. Cep telefonuna veya sosyal medyaya yüklediğimiz anlam da bunun en görünür yansıması. Sistemin insanları getirdiği veya getirmek istediği nokta da bu esasen. Her an çevrimiçi ol, her an güncel ol, akıp giden hayatı belirli mecralar / uygulamalar üzerinden yaşa gibi. Zaten özgüveni düşük olan bir millet olduğumuzdan, internetin getirdiği hayatın cazibesine kapılıp, bir benlik arayışına sürükleniyoruz. Ve o yapay hayat bizleri mutlu ediyor. Haliyle bu hayatı da insanların gözüne sokmak istercesine yaşıyoruz.

Hiçbir şekilde tanışmak için cesaret edemeyeceği karşı cinsten kişilerle, gördüğü zaman önünü iliklemesi gereken ve hürmet göstermesi gereken şahıslarla diyalog içerisine girebileceği tek dünyanın sosyal medya olduğunu biliyor çünkü. Ayrıca sosyal medya diye genellediğimiz dünyanın, kendisine bilgi sahibi olmadan da, fikrini ifade edebilme lüksünü de verdiğinden , "telefon" dediğimiz aygıtı, hayatının merkezine yerleştiriyor insanlar.

Askere giden erkekler bilirler; girişte kuralların yazılı olduğu levhalar vardır. Orada yazan kuralları görseniz, normal bir insan için değil de konuşmayı, yazmayı bilmeyen ilk insanlar seviyesinde olduğunu görürsünüz.

Toplumsal erozyona uğradık ve haliyle toplum içerisinde eleştirilmesi / tepki gösterilmesi ve kıymet verilmesi gereken şeylerin de evrimine her geçen gün şahit oluyoruz.

İşin en acı tarafı ise tepkisiz kalmayı, uyarmayı "aman başıma bela almayayım" minvalinde düşüncelerle normalleştiriyoruz.

kavga etmekten korkan insan

coolstuff
Sonucunu kestirememekten, insanların namert olduğunu ve arkadan vuracağını tahmin edebildiğinden veya başka herhangi bir sebeple normal karşılanması gereken, hatta çoğu durumda takınılması gereken tavırdır.

Hep eleştirdiğim cahilce, ergence bir tavırla ve gençliğe özgü arkadaş ortamlarında sözde statümüzü yükseltmek amacıyla "hihi boksörüm ben abi, hihihi" gibi saçmalıklarla reddettiğim ve sonunda da 2 kere ölümden dönmeme sebep olan durumun tersidir. Keşke korksaydım, keşke annemi üzmeseydim diye hala içimde ukdedir.

Akıllı, nerede ne şekilde davranması gerektiğini bilen insan; yeri geldiğinde utanmadan ve çekinmeden "korkmalıdır." Bundan dolayı sizi eleştirecek, hor görecek veya "korkak" diye nitelendirecek eş,dost,akraba,kız arkadaş vb. varsa tez zamanda yol verin gitsin.

Yine de siz bilirsiniz.

0 /

neden bekliyorsun?


aü sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol