confessions

esdemirei

rektör - koordinatör

  1. toplam entry 229
  2. takipçi 5
  3. puan 14700

acil durum çantası

esdemirei

Herhangi bir afet sonrasında kişinin kendi ya da ailesinin ihtiyaç duyabileceği temel malzemeleri içeren bir çanta türü. Afet sırasında ve sonrasında bu malzemeler tedarik edilemeyeceği için önceden hazırlanılması faydalı olacaktır. Yardımın gelmesinin saatlerce hatta günlerce süreceği göz önünde bulundurularak en az 72 saat boyunca hayatta kalmayı sağlayacak miktarda gıda, su ve diğer ihtiyaçları bu malzemelerle karşılayabilmelidir. [AFAD, Doğru Veri]

Önerilen Malzemeler Şu Şekildedir:
- Kişiye günlük içeceği 2 litre, günlük temizliği için 2 litreden 4 litre suyla üç günden toplamda 12 litre su
- Kişiye üç gün yetecek kadar bozulmaya dayanıklı gıda
- İlk yardım çantası
- Düzenli kullanılan ilaçlar
- Battaniye
- Çakmak ve kibrit
- Çöp Poşeti
- Kalem ve kağıt
- Konserve açacağı da içeren çok amaçlı çakı
- Mevsime uygun temiz kıyafet
- Nakit para
- Önemli evraklar (Kimlik kartı, pasaport, doktor kayıtları gibi)
- Yardım çağırmak için düdük
- Yedek pilleriyle birlikte bir pilli radyo
- Yedek pilleriyle birlikte bir el feneri

istanbul

esdemirei
Dışarıdan gelen insanlar için bir olayı varmış gibi gelebilecek, yaşayan vatandaşı için ise stres ve günün sonunu nasıl getirebilirim endişesi barındıran bir şehir. Kocaman şehirde her alanda bir plansızlık var. Bu şehirde her dışarı çıktığımda mimarlarının gelmişini geçmişini bir güzel anıyorum. Sağ olasın, İstanbul.

karadeniz iklimi

esdemirei
Karadeniz kıyılarında ve bu kıyılar tarafında kıyısı olan Marmara'da görülen bir iklim çeşidi. Yazları serin ve kışları ılık geçer. Temmuz aylarında ortalama 21-23, ocak aylarında 6-7 derece arasında bir sıcaklık değeri görür. Yağışları düzenli olup tipi yamaçtır. En az yağışı ilkbaharda, en fazla yağışı sonbaharda almakta ve ortalama bin-bin 500 mm arasında bir yağış düşmektedir. Batı ve doğu karadeniz kıyıları gerek yükselti gerek denizelliği içeri almaması gerek hâkim rüzgarlara karşı direnç olmasından ötürü bol bol yağış görülürken orta karadenizde bunlardan kısmi yoksun olmasından ötürü yağışlar azdır. Bitki türü orman olup bunların tahribatıyla psödomaki elde edilir. 0 ile bin metre arasında geniş yapraklılar, bin ile bin 500 arasında karma yapraklılar, bin 500 ile 2 bin arasında iğne yapraklılar ve 2 bin metre üzerinde alpin çayırları görülür. Toprak türü olarak humus yani organik madde bakımından zengin kahveregi orman toprağı görülür. Bunun dışında Batı Karadeniz'de iğne yapraklıların bulunduğu bölgelerde bu ağaçların altında verimsiz toprak olarak podzol bulunur. Çay, fındık ve mısır yetiştiriciliği görülürken konut türü olarak ahşap evler yaygındır.

akdeniz iklimi

esdemirei
Akdeniz, Ege, Güney Marmara kıyılarında ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında görülen bir iklim çeşidi. Yazları sıcak ve kuraktır, kışları ılık ve yağışlıdır. Temmuz aylarında ortalama 28-30, ocak aylarında 8-10 derece arasında bir sıcaklık değeri görür. Yağışları düzensiz olup tipi cepheseldir. En az yağışı yazın alırken en fazla yağışı kışın almakta ve ortalama 600-bin mm arasında bir yağış düşmektedir. Kar ve don olayları ise nadiren görünmektedir. Bitki türü kızılçam ormanlarıdır. Bunların tahribatıyla maki elde edilir. Maki durumunda defne, keçiboynuzu, kocayemiş, lavanta, mersin, yaban zeytini, zakkum görülürken makinin tahribatıyla gariç görülür. Toprak türü olarak humus yani organik madde bakımından fakir olup demiroksit bakımından zengin olan terra rosa (kızıl) toprak görülür. Turunçgiller, üzüm, zeytin yetiştiriciliği ve makiden dolayı kıl keçisi yetiştiriciliği görülürken konut türü olarak taştan evler yaygındır.

geniş yapraklılar

esdemirei
Kışları yapraklarını döken yazları yapraklarını açan bir ağaç türü. Bu ağaç türüne örnek vermek gerekirse dişbudak, gürgen, ıhlamur, kavak, kayın, kestane, kızılağaç ve meşe verilebilir.

iğne yapraklılar

esdemirei
Dört mevsim yaprakları yeşil kalan ve yazları sıcağa kışları soğuğa karşı dirençli bir ağaç türü. Genellikle Karadeniz iklimine sahip yerlerde bin 500-2 bin metre arasında görülmektedir. Bu ağaç türüne örnek vermek gerkirse ardınç, karaçam, kızılçam, köknar, ladin, sarıçam, sedir, servi örnek verilebilir.

paranın satın alamayacakları

esdemirei
Dönem öyle bir hâl aldı ki para klişe ifade olan “para mutluluğu satın alamaz”ı yerden yere vurmakta. bundan dolayıdır ki paranın mutluluğu satın alacağı kanaatini edindim. Paran varsa refahın yükselir. Kişisel ihtiyaçlarını giderirsin. Hem kendine hem de ev ortamındakilere daha fazla zaman ayırırsın. Yeter ki paran olsun. Tabii, bu saadet bir süre sonra insanları intihara kadar yönelten dolambaçlı bataklığımsı bir yola sürükler ki buna girenin vay hâline.

birlikteyken telefonlarıyla ilgilenen insanlar

esdemirei
Sanal dünyanın büyüsüne kapılıp ellerindekileri her şeyi verseler bile o anı geri getiremeyecek insanlardır. Böylesi insanlar nedense bana itici geliyor. O ortamda hiçbir şey yapılmasa bile en azından birlikte olmak, birinin yaptığı işi ötekinin ettiği muhabbeti gözlemlemek bile bambaşka bir şey. Eline aldıkları makineyle zihinlerini başka diyarlara sürükletip, o an bulunduğun ortamdakilere net bir şekilde hakaret ediyorlar.

adamlar çalıyor ama çalışıyor

esdemirei
Siyaside çalışan kişilerin çalma lüksüne sahip olduğunu iddia ettiren ayrım gözetmeksizin her partiye oy veren kişilerden çıkma bir söz. Alt üst arasındaki farkın aşırı açılmasında bu sözü söyleyenlerin rolü aşırı büyük. Bunun günahının karşılığını öbürkü tarafta nasıl verecekleri merak konusu.

aü sözlük'ün gelişmesinde katkıda bulun

esdemirei
Sözlük yazarlarının sözlüğün geleceği açısından sunacağı öneri, istek ve şikâyetleri içeren bir anketimsi başlıktır.

Bir yazar olarak isteğim şudur: “Sözlüğü sözlük yapan yazar, yazarın açtığı başlıklar, girdiği giriler ve yaptığı oylardır. Belli başlı yazarlar dışında şu sol frame hiç kımıldamıyor. Online Yazarlar sayfasındaki Bugün Giriş Yapan Yazarlara baktığımda en aşağı 30 en abartı 70 yazar girdiği gözlemleniyor. Bu yazarlar ortalama bir başlık açıp, bu başlığa gireceği boş olmaktan öte aşırı dolu da gözükmeyecek şekilde bir giri girerse sol frame ve şu an kısmı rahatlıkla gerekli doyumu sağlamış olacaktır. Ancak nedense bu yazarlar seyirci yazar olmaktan öteye geçemiyorlar. Bu yazarlardan tek isteğim, şu yukarıda bahsettiğim zincirleme olayda bir halka rolü üstlenmeniz. Gerisi rahatlıkla gelecektir.”

benim adım melek

esdemirei

Yapımcılığını Üs Yapım'ın üstlendiği, yönetmen koltuğunda ise Cem Akyoldaş'ın oturduğu, oyuncu kadrosunda Nehir Erdoğan, Kutsi, Mustafa Mert Koç, Rabia Soytürk, Mehmet Çevik, Kaan Çakır, Ece Özdikici, Ulvi Kahyaoğlu, Nizam Namidar, Zeyno Eracar, Muharrem Türkseven, Hande Kaptan, Saim Güveloğlu, Zeynep Özder, Murat Danacı, Şebnem Zorlu, Gökhan Mete, Birsen Dürülü, Burçin Birben, Dilaray Yeşilyaprak, Yağmur Özbasmacı, Gamze Doğanoğlu, Yağmur Uzunoğlu, Murat Baykan, Poyraz Ar, Şerif Sezer gibi isimlerin yer aldığı, 25 Eylül 2019'da TRT 1'de yayına giren ortalama 3 saatlik bir yerli dizi. Dizinin konusu şu şekildedir: “Anneliğin, tüm zorluklara rağmen vazgeçmek değil aksine çocukların için hayata sımsıkı tutunmak olduğunu vurgulayan Benim Adım Melek; Melek'in, ailesi ve çocuklarıyla hayatını yeni baştan inşa etmesini konu alıyor. Nehir Erdoğan'ın Melek karakterine hayat verdiği dizide bir annenin ayakta kalma çabası ve üç çocuğuyla verdiği yaşam mücadelesine dikkat çekiliyor.” [K]

zemheri

esdemirei

Yapımcılığını Ay Yapım'ın üstlendiği, senaryosunu Sema Ergenekon[/gbkz]'un kaleme aldığı, yönetmen koltuğunda ise Hilal Saral'ın oturduğu, oyuncu kadrosunda Ayşe Ayşin Turan, Alperen Duymaz, Caner Cindoruk, Hazal Filiz Küçükköse, Emir Çubukçu, Nihal Koldaş, Müfit Kayacan, Aleyna Özgeçen, Lila Gürmen, Şebnem Dönmez, Zerrin Tekindor gibi isimlerin yer aldığı, 15 Ocak 2020'de Show TV'de yayına giren ortalama 2,5 saatlik bir yerli dizi. Dizinin konusu şu şekildedir: “Firuze ve Ayaz. İki güzel yürek, iki aile yükü taşıyan çocuk. Onları kader birleştirdi, kader/feda ediş ayırdı. Şimdi bir özür borcu var hayatın onlara. Aldığı aşkı geri vermek istiyor. Ama yollar zor. Yollar engebeli. Hava Ayaz, zamanlardan Zemheri. Firuze'nin gözleri mavi, yüreği ateş. İnşaat işçisi babasının, on üç kişinin ölümüne sebep olan asansör kazasında haksız yere suçlu bulunması; yolunu dürüstlükten, adaletten yana seçmiş Firuze'yi harekete geçirir. Babasını kurtarmak azmiyle girdiği yolda; umutlarını çalan, bir vedayı bile esirgeyip onu yarım bırakan Ayaz'la karşılaşır. Evin erkeği olma sorumluluğunu omuzlarında taşıyan Ayaz, tam da bir başkasıyla evlenmek üzereyken annesi için feda ettiği, hâlâ her sabah gözlerinin mavisine hasret uyandığı Firuze'yle yüz yüzedir. Firuze'nin babasının suçlanmasında büyük rol oynadığından habersizdir. Firuze bilmez ki bazı vedalar sevgisizlikten değil çaresizliktendir. Ayaz bilmez ki bir aşk kaç kere feda edilir?” [K]

acil toplanma alanı

esdemirei
Herhangi bir afet sonrasında toplanılmaya uygun güvenli(?) alanlardır. Bu alanlar belirlenirken nüfus yoğunluğu, ulaşılabilirlik ve tahliye kolaylığı, mümkün olduğunca engellilerin ve yaşlıların ulaşımına uygunluğu; yangın, su taşkını, tsunami gibi ikincil tehlikeler ile deniz, akarsu kenarları, sıvılaşmadan etkilenmeyecek ve fay hatlarından uzak alanlar olması, mümkün olduğunca engebesiz düz araziler olması, konut alanlarına yakın ancak yapısal ve yapısal olmayan unsurlardan etkilenmemesi; elektrik, su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlar vb. unsurların karşılanabileceği yapılara yakınlığı gibi kriterler dikkate alınmaktadır. Civarınızdaki bu alanları öğrenmek için e-Devlet'teki (turkiye.gov.tr) Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının sunduğu Acil Toplanma Alanı Sorgulama üzerinden öğrenebilirsiniz.

namaz kılmaktansa istediğiniz şekilde ve zamanda dua edin

esdemirei

Kendisini mesih ilan etmesiyle tanınan Hasan Mezarcıʼnın attığı bir paylaşımda geçen bir ifade. İfadenin tam hâli şu şekildedir: “Namaz Farsça bir kelime olduğu için Kur'an'da namaz geçmez, salat geçer. Salat, dua demektir. İster Yahudi, Hristiyan veya Müslümanlar gibi belli vakit ve şekillerde dua edin, ister vakte veya şekle bağlı olmaksızın içinizden geldiği gibi dua edin. Duasız gün geçirmeyin çocuklar.”

Ekran Alıntıları:
Tweet: AÜ Sözlük
Tweet'e Eklenen Ekran Alıntıları İçeriği: Tweet 1 (Orijinal, AÜ Sözlük), Tweet 2 (Orijinal, AÜ Sözlük)

tgrt haber'in gençler iş değil masabaşı iş istiyor haberi

esdemirei

TGRT Haber'in 29 Kasım 2019 tarihli bir haber klibidir. Haber klibine göre TÜİK'in Kasım 2019 verileriyle ortaya çıkan Türkiye genelindeki 15 yaş ve üzerindeki kişilerdeki işsizliğin ana sebebi; gençlerin iş beğenmemesi, masabaşı iş istemesi, sunulan maaşa rıza göstermemesiymiş. (Videodaki konuşma içerikleri için spoiler'ı açabilirsiniz)
#Sunucu 1#: Türkiye'de her 100 gençten 27'si işsiz. Genç nüfustaki işsizlik, 90'lı yıllardan bu yana en yüksek rakamlara ulaşmış durumda. Çünkü gençler, iş beğenmiyor. Masabaşı iş istiyor. Lokantalar, oto tamircileri, tekstil atölyeleri eleman bulamıyor. Yani aslında iş var ama çalışan yok.

#Sunucu 2#: TÜİK'in Kasım 2019 verilerine göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsizlik sayısı, son 1 yılda 980 bin kişi arttı.
#Kalfa#: Herkes masabaşı iş istiyor. Böyle bir dünya aslında yok. İşin masabaşılığına bakılmaz, parasına bakılır.

#Sunucu 2#: İşsizlik oranı, 2,9 puanlık artışla yüzde 14 seviyesine ulaştı. Türkiye'de tam 4 milyon 650 bin kişi işsiz ve bunların çoğu genç.

#Sunucu 2#: Kaç yaşındasın?
#Vatandaş#: 23.
#Sunucu 2#: Kendine nasıl bir iş hayal ediyorsun?
5 bin lira maaşın olacak. Sigortan olacak. Öyle bir ofis işi.
#Sunucu 2#: Niye ofis işi istiyorsun?
Temiz olur. Takım elbisen olur hiç yoksa. Öyle yani.

#Sunucu 2#: Türkiye'de 15-24 yaş arası gençlerde işsizlik oranı yüzde 27,4'e yükseldi. Yani her 100 gençten 27'si işsiz.
#Usta#: Kalfa arıyoruz. Ben yetiştireceğim. Neticede adamı usta yapacağız. 5 sene sabretse tabii ki en az 10 bin liradan aşağı aylığı düşmez ama nitekim çalışan olmuyor. Diyor ki 'Usta, elim yağ oldu. Üstüm yağ oldu. İşte bu benim alacağım deterjana yetmez, buna yetmez, şuna yetmez.' Bayağı bir hesap ediyor.

#Sunucu 2#: Gençler, iş beğenmiyor. Masabaşı iş istiyor. Bu nedenle hizmet sektöründe inanılmaz bir eleman sıkıntısı yaşanıyor.

#İşletmeci#: Vallahi işi beğendiremiyoruz.
#Sunucu 2#: Ne istiyorlar peki?
#İşletmeci#: Daha rahat iş.

#Sunucu 2#: İşte, bir marketin camekanı. 'Tecrübeli manav, kasiyer, reyoncu alınacaktır.' O kadar eleman bulamıyorlar ki bulsalardı tecrübesizini de alacaklar. Peki, kaç para veriyorlar? Hemen onu da sorayım.
#Manav#: En düşük maaşım, 2 bin 500 lira. Gıda sektöründe olsun. Birçok işletmecide çok ciddi bir sıkıntı var. 15 ile 23 yaş arasındaki genç nesil şu an maalesef ki çalışmıyor. Kasabın yanında veya bir tornacının yanında veya bir berber ustasının yanında meslek öğrenirim diye bir düşünce maalesef ki yok.

#Sunucu 2#: Ali amca da herkes gibi masabaşı bir iş isterdi ama olmadı. O da arabasını aldı, düştü yollara. 2 çocuğunu da bu arabadan kazandığı parayla büyüttü.
#Seyyar Satıcı#: 40 senedir bu işi yapıyorum.
#Sunucu 2#: Mesela şimdiki gençler senin yaptığın bu işi yapmıyorlar.
#Seyyar Satıcı#: Yapmıyorlar.
#Sunucu 2#: Masabaşı iş istiyorlar. Niye?
#Seyyar Satıcı#: Ya çünkü onlar az paraya kanaat etmiyorlar. Az paraya kanaat etmeyen çoğunu hiç bulamaz.
#Sunucu 2#: 2 çocuğu bu işi yaparak mı büyüttün?
#Seyyar Satıcı#: Evet.

deli gömleğini çıkartıp bu diktatöre kefenini giydireceğiz

esdemirei

Emre Uslu'nun Recep Tayyip Erdoğan için kullandığı bir ifade. İfadenin tam hâli şu şekildedir: “Ekrem İmamoğlu'nun 31 Mart 2019'da kazanmasında cemaatçilerin oyu en az Kürtlerin oyu kadar stratejik olmuştur. Yani Kürtler ve cemaat oy vermeseydi Ekrem İmamoğlu bugün gündem bile olamayacaktı. Sadece cemaat için değil, Türkiye için güzel olacak. Çok güzel olacak. Ekrem İmamoğlu'nun dediği gibi. Türkiye için çok güzel olacak. Bu deli gömleğini çıkarıp atacağız. Mümkünse Erdoğan diktatörünün sırtına kefen olarak giydireceğiz.”

mucize doktor

esdemirei

Yapımcılığını MF Yapım'ın üstlendiği, senaryosunu Pınar Bulut ve Onur Koralp'ın kaleme aldığı, yönetmen koltuğunda ise Asena Bülbüloğlu'nun oturduğu, oyuncu kadrosunda Taner Ölmez, Onur Tuna, Sinem Ünsal, Hazal Türesan, Özge Özder, Murat Aygen, Fırat Altunmeşe, Hayal Köseoğlu, Bihter Dinçel, Korhan Herduran, Reha Özcan gibi isimlerin yer aldığı, 12 Eylül 2019'da FOX TV'de yayına giren ortalama 2,5 saatlik bir yerli dizisi. Dizinin konusu şu şekildedir: “Taşrada bir şehirde doğan ve babası tarafından evlatlıktan reddedildikten sonra yetimhanelerde büyüyen savant sendromlu dehâ Ali'nin, tıp fakültesini birincilikle bitirmesinin ardından, asistan cerrah olarak işe başladığı özel bir hastanede yaşadıklarını konu almaktadır.” [K1] [K2]

telegram

esdemirei
Android'deki 23 Ocak 2020 tarihli 5.14.0 güncellemesinde anketlerde oyların anonim verdirtmenin yanı sıra oy verenlerin kim olduklarını göstertme, yine anketlerde birden fazla oy verdirtme, yine anketlerde tek cevabın verildiği ve değiştirilemediği test modunu tanımlama, mesaj kutu köşelerini oval ya da düz yapabilme, bir dosya indirirken ya da gönderirken ilerleme çubuğundaki sayacı seyredebilme gibi özellikler getirtmiş bir mesajlaşma platformu ve uygulaması.

gözlük takmanın insan hayatına etkileri

esdemirei
Bedenin, sıcak yiyeceğin içeceğin vb. şeylerin sıcaklığından ötürü camlarını buğulatması; yağmurdan, kardan, diş fırçalarken vb. olaylardan ötürü camlarını ıslatması, gün içi camlarını temizlemek için gözlük camı temizleme bezi-gözlük camı temizleme spreyi kullandırtması, kafa üstü kulaklıkla bir şey dinlemek istediğinizde çerçevelerinin kulak kepçesine baskı yaptırması ve kulağa yaklaşmasını engelletmesi, ön yargılarından sıyrılamayan insanların gözünde inek, okumak vb. şeylerden ötürü gözleri bozulmuş algısına yol açtırması gibi kimilerinin hayatlarına klişe gelen kimilerininkini de zindan eden etkilerdir.

the bridge

esdemirei

The Quantum Astrophysicists Guild tarafından geliştilip 22 Şubat 2013 tarihinde piyasaya sürülen bir oyun. Epic Games Store'un oyun hakkındaki açıklamaları şu şekildedir: “The Bridge oyuncularını fizik ve perspektif kavramları hakkındaki ön yargılarını yeniden değerlendirmeye zorlayan bir bulmaca oyunu. Escher'in İsaac Newton ile bir araya gelmesi gibi bir durum. İmkânsız mimari içerisinde gezerken tavanı zemin yapmak için yer çekimini değiştir.”

ismek

esdemirei
1996 yılından bu yana başta İstanbul'daki vatandaşlar olmak üzere vatandaşların kişisel birikimlerini yükseltmek, mesleki ve sanatsal bilgilerini geliştirmek, kent kültürü ve metropolde yaşama konusunda donanımlarını artırmak, gelir elde etmelerine katkıda bulunmak, istihdam edilebilirliklerini artırmak vb. amaçlarla örgün eğitimi tamamlayıcı bir eğitim organizasyonu. Eğitimlerine ilk yıl 3 merkezde, 3 branşta, 141 öğrenci ile başlamış; 2018-2019 yılları arasında İstanbul'un 39 ilçesinde, 242 merkezde, 752 program ve 307 branşta, 3 milyon 307 bini aşkın öğrenciye ulaşmış; 2019 yılından bu yana 327 branşta 800'e yakın programlarıyla eğitimlerine devam etmektedir. [K]
0 /

neden bekliyorsun?


aü sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol