confessions

mavi ebf hayaleti

asistan - 1. nesil yazar -

  1. toplam entry 10
  2. takipçi 1
  3. puan 710

vikisözlük

mavi ebf hayaleti
ortak atm mantığıyla yüzlerce dil için oluşturulmuş ortak sözlük niteliğindeki viki projesi.

bir kelime yazıyorsunuz, o kelime hangi dillerde varsa onun anlamlarını size sunuyor. tabii bunu yapay zekâ yapmıyor, sizden önce bir kişinin gidip oraya o bilgiyi işlemiş olması gerekiyor ve bu yüzden de eğer vikisözlük'teki popüler dillerden biri değlse bazen yanlış anlamlarla karşılaşılabiliyor. mesela sadece benim anlamlarını ve çekimlemelerini düzelttiğim türkçe sözcük sayısı elliden fazla. geçen yıl, bot atılarak otomatik yapılmış çevirileri temizlemek iki günümü almıştı.

ingilizce için tamamen, diğer birçok dil için büyük oranda, türkçe için az güvenilir içeriğe sahip.

vikipedi

mavi ebf hayaleti
ara sıra kendi başına yarışmalar açan, dünya çapında hem güvenilirliğiyle hem de güvenilmezliğiyle nam salmış elektronik ansiklopedi.

ingilizce vikipedi'nin moderatörleri arasında çok sayıda türk düşmanı bulunur. bu bir çomar yakınması olmayıp birçok sayfada gözlemlenebilir. inanmayanlar, kurtuluş savaşı'nın anlatıldığı sayfanın ilk paragrafını okuyabilirler.

vikipedi'ye ilgisizliğimiz ise bu mecrayı kullanmayı angarya olarak görmemizden ileri geliyor. uğraşanlar ise normalde çabucak kabul edilebilecek maddelere red yiye yiye sıkıldılar. yani aslında angarya olmayacak bir iş vikipedi'nin moderatörlerinin beğenmezliği yüzünden angarya hâlini alıyor. ingilizce vikipedi'de bilmem falan ülkedeki falan ligdeki adı sanı bilinmeyen bir futbolcunun bile anlatıldığı madde sayfası var. ben ankara'daki değişik üniversitelerdeki birkaç hocayla ilgili sayfa düzenlemiştim fakat ertesi gün red yedim. sonra başka konularda yazdım, şansıma bir iki tanesi kabul edildi. ondan sonra uğraşmadım.

ebf kütüphanesi

mavi ebf hayaleti
ankara üniversitesi eğitim bilimleri fakültesi'nin kütüphanesi. eskiden fakültenin en yukarısındaydı, bugün orada 24. ve 25. derslikler var. kütüphane iki üç yıl önce aşağıya taşındı ve açıkçası daha güzel oldu. buna karşılık tarihî 10. derslik ve pek de tarihî olmayan kantin feda edildi. hocaların yemekhanesi de feda edildi ama o hiç sorun değil. zaten çoğu kendi odasında yiyordu.

(bkz:10. derslikte ders işlemiş efsanevi nesil)

sözlüğün canlanması

mavi ebf hayaleti
içerisinde sitenin kaç kere çöküp onarılacağıyla ilgili bahis açmaya değecek kadar gerilimli aü sözlük süreci. hani jack london'un bir romanında tamamen donmuş ve sokağa yapışmış bir kızaklı araba vardı, köpeği kızağa bağlamışlardı da kaç metre ittirebileceğini tartışarak iddiaya girmişlerdi. hah onun gibi işte. umarım sözlüğün canlanması süreci kısa süreli çöküşlerle atlatılır.

(bkz:temenni)

insaniyet

mavi ebf hayaleti
neandertal sıfatımla üyesi olduğum biyolojik ve kültürel oluşum. insaniyet üyesi olan canlılara "insan" denir. genelde dünyada yaşarlar ve birbirleriyle sevişirler, birbirlerini öldürürler, birbirlerinin arkalarından konuşurlar, birbirleriyle aynı yerlerde yaşar ve yemek yerler.

bir alıntı

neden bekliyorsun?


aü sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol