confessions

the aquarian

rektör - koordinatör -

  1. toplam entry 221
  2. takipçi 8
  3. puan 15693

gerçeklikten kaçış

the aquarian
Orjinal adı "maladaptive daydreaming" olan psikolojik bir rahatsızlıktır. İnsanın rüyasında değil, gece uyurken değil, özellikle gündüzleri hali hazırda hayallere dalması ve bu netice sonucunda, hayal kurmaktan günlük işlerini yapamaz hale gelme durumudur.

Daha teknik bir tanımı ile;
“İnsan etkileşiminin yerine geçen ve/veya akademik, sosyal veya iş hayatına odaklanmayı zorlaştıran aşırı hayal kurma”

Belirtileri ise şu şekilde özetlenebilir.

Çok canlı ve derin hayallerdir.

İçinden çıkılamayan çok uzun hayaller olabilir bunlar.

Günlük hayata devam etmek imkansız hale gelebilir.

Bu hayalleri bir film ya da bir şarkı tetikleyebilir.

Hayal kurarken ileri geri sallanma ya da daireler çizerek yürüme gibi tekrar eden fiziksel aktiviteler de gözlemlenebilir.

bebar bilim linki

Youtube;

diderot etkisi

the aquarian
Aydınlanmacı Fransız düşünür Diderot'ya (1713-1784) bir arkadaşı kaliteli bir robdöşambır hediye eder. Yeni robdöşambır kırmızıya çalan güzel rengi ve kadife dokusuyla Diderot'ya kendini iyi hissettirir. Bu hoş duygu ile çalışma masasına oturan Diderot çalışma masasının çok eskimiş olduğunu fark eder ve hemen ardından eskiyen ve modası geçen tek şeyin çalışma masası olmadığını anlar. Masa, kitaplık, halı vb. odadaki her şeyi değiştirmesi gerektiğine karar verir.

Şık robdöşambır yeni bir referans noktası olmuş ve diğer tüm eşyalar bu referans noktasından bakıldığında değerini yitirmiştir. Diderot hızla değersiz eşyalarını değiştirmeye başlar. Ancak işi bittiğinde derin bir pişmanlık ve mutsuzluk hisseder.

Diderot bu sürece bütünlük duygusunu koruma eğilimimizin yol açtığını söyler. Yeni robdöşambır, (kendi deyimiyle 'asil' eşya) diğer eşyalarına uymamış, bütünlüğü bozmuştur. Bütünlüğü yeniden sağlama çabası da eşyaların tek tek değiştirilmesine yol açmıştır. Bilhassa tüketim davranışlarımız söz konusu olduğunda bu eğilimin yol açtığı sonuçları birçoğumuz günlük hayatımızda sıklıkla yaşıyoruz.

Diderot bu süreç boyunca yaşadıklarını kaleme alıp yayınlaması, bu psikolojik fenomenin “Diderot Etkisi” adı ile anılmasına neden olmuştur. Eski eşyaların efendisiyken yeni eşyaların kölesi oldum diye pişmanlığını bildirdiği “Eski Robdöşambırımdan Ayrılmamın Pişmanlıkları” adlı makalesinden kısa bir alıntı:

“Neden saklamadım onu sanki? O bana alışmıştı, ben de ona… Vücudumun bütün kıvrımlarını sarıyordu. Diğeri kaskatı ve kolalı, beni hantal gösteriyor. Oysa eskisi tüm ihtiyaçlarımı karşılıyordu. Tozlanan kitapları eteği ile silebiliyordum. Üzerindeki çizgiler edebiyatı, yazarı, çalışan adamı anlatırdı. Oysa şimdi işe yaramaz bir zengin adam havası geldi üzerime. Kimse kim olduğumu bilmiyor. Onun içindeyken sakarlık etmekten korkmazdım. Eski robdöşambırımın mutlak efendisiyken yenisinin kölesi oldum… Saygı ve hayranlık duyduğum şu kıymetli giysiye lanet olsun. Nerede benim o eski, alelade kumaştan, mütevazı, rahat çaputum?… Dostlarım, eski dostlarınızı muhafaza ediniz. Dostlarım, varsıllığın size dokunmasından sakınınız. Benim durumum size ibret olsun. Yoksulluğun kendine has özgürlükleri vardır, zenginliğin de mahzurları… Hepsi bu değil dostlarım. Lüksün tahribatına, sürekli artan lüksün neticelerine bakın. Eski robdöşambırım, etrafımdaki diğer döküntülerle uyum içindeydi. Hasır bir sandalye; tahta bir masa; birkaç kitabı taşıyan bir eski kitaplık; çerçevesiz, isli birkaç gravür; bu gravürlerin arasında havaya kalkmış birkaç sıva parçası, bütün bunlar eski robdöşambırımla ahenkliydi. Şimdi her şey bozuldu, uyum, birlik ve güzellik yok oldu!”

kaynak
1

çukur

the aquarian
İkinci sezonun ilk birkaç bölümünü izledikten sonra, izlemeyi bıraktığım, şimdilerde gereksiz yere 3. Sezonu çekilmeye devam edilen dizi. Dizide şiddet sarmalı devam ettikçe popülerliğini yitirmeyecek sanırım.

gelmiş geçmiş en iyi türk dizileri

the aquarian
1996-1998 yılları arasında ve daha sonra çekilen devam bölümleriyle 2001 yılında TRT'de yayınlanan (bkz:Şaşıfelek Çıkmazı) dizi 1996 türkiyesinin, zamanının ötesinde oluşu ve bugünlerde "trt" de işlenmesi imkansız konuların ele alındığı, bir zamanların türkiyesini özlemle yad etmek isteyenler için veya bir zamanların türkiyesini öğrenmek isteyen genç nesiller için tavsiye olunan dizidir.
ilk bölümden itibaren izlemek isteyenler için;

6 underground

the aquarian
Son zamanlarda izlediğim en iyi aksiyon filmi. Özellikle araba kovalama sahneleri çok güzel. Bir çok şehirde çekilmiş olması da görsel şölen sunuyor. fimde aksiyon bir an olsun hiç durmuyor. hızlı ve öfkeli serisine taş çıkartacak derecede güzel sahneler ile dolu bu filmin imdb puanının 6.4 olması bizi üzmüştür. aksiyon filmleri izlemeyi sevenlere şiddetle tavsiye olunur.
(bkz:oyunu yapılası filmler)

alt yazılı fragman;


filmin müzikleri'de efsane, bonus video olsun;


elizabeth blackburn'ün ted konuşması

the aquarian
"Elizabeth Helen Blackburn (26 Kasım 1948, Tasmania) Avustralya doğumlu Amerikalı moleküler biyolog. Kromozomların uç kısımlarında bulunan ve kromozomları koruyan telomer isimli yapılarla ilgili çalışmalarıyla bilinir. Telomer yapımında etkin telomeraz enziminin kaşifleri arasındadır. Bu çalışmalarından dolayı 2009 yılında Carol W. Greider ve Jack W. Szostak ile birlikte Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü'nü kazandı. Tıbbi etik üzerine de çalışmaları vardır."

telomerler hakkında yaptığı efsane ted konuşması;

14 şubat sevgililer günü

the aquarian
Sevgililer gününün tarihçesi ise 3. yüzyılda Aziz Valentine'nin gizlice kıydığı nikahlara dayanıyor. M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II, ordusunu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamıştır. Rivayete göre bu yasağa karşı gelen Aziz Valentine, gizli nikahlar düzenleyerek gençleri evlendirmeye devam etmiştir. İhanetin karşılığını canıyla ödeyen Aziz Valentine M.S. 270 yılında 14 Şubat'ta idam edilmiştir. Bu nedenle her yıl 14 Şubat'ta Sevgililer günü kutlanmaktadır.

Sevgililer Günü'nün başlangıcı olarak varsayılan bir diğer olay ise; Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” (İngilizce: St. Valentine's Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.
(bkz:sevgililer günü deyince akla gelen şeyler)

k-pop

the aquarian
"Twitterda manyak fanları olan yeni nesil güney kore pop müziği ve kültürüdür."
Detaylandıracak olursak;
K-Pop; pop, rock, hip hop, R&B ve elektronik müziği birleştiren yepyeni bir tür olarak, Kore popunu anlatan bir terim. Türün ilk çıkışı 90'lara, Güney Koreli pop müziğin "Gayo" olarak anıldığı yıllara kadar uzanıyor. 1992'de Seo Taiji ve Boys grupları sayesinde adı iyiden iyiye duyulmaya başladı. Böylece dünya, pop müzikten farklı ama biraz da benzeyen, yepyeni bir tarz ve türle tanışmış oldu.
(bkz:eski köye yeni adetler getirmek)

neden bekliyorsun?


aü sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol