yazılı olmayan kurallar

diliyok
Büyük konuşma çünkü hayat insana tükürdüğünü yalatıyor bu aralar o tükürükleri çok güzel yalayanlar var.
moderator bey
Merdivenlerin sağından çıkılır, solundan inilir.


Klasik bir trafik kuralı gibidir, aksi yönde geldiğinde yol vermemi beklememelisin.
coolstuff
Faydalı olabilecek başlık. En temel nezaket kurallarını da yazabilmek adına başlığın daha kapsayıcı bir şekilde revize edilmesi gerekir diye düşünmekle beraber; şimdilik aklıma gelen birkaç şeyi karalayayım.

Asansörde, kapıda; özetle, çalıştığınız kurumun herhangi bir yerinde karşılaştığınız insanlar günaydın, iyi günler, iyi akşamlar, iyi çalışmalar vb. dediği zaman öküz gibi bakmamak. Kadın, erkek ayırt etmeksizin en temel nezaket kurallarından mahrum tiplere gel de anlat.

Hapşururken, öksürürken, tıksırırken bir zahmet o narin ellerinizi ağzınıza götürün lütfen, korkmayın eksilmezsiniz.

Cak cak sakız çiğnemeyin, nefesinizi tazelemek için yavaş hareketlerle, kısa süreliğine çiğnenebilir ama abartmayın.

Parfüm, dozajında sıkılması gereken bir kozmetik üründür. Abartmayın, güzel koktuğunuzu sanıyorsunuz ama inanın boğuyor insanları. Alerji, astım gibi hastalıklara sahip olanları da düşünün.

Ha bir de "teşekkür ederim" demek bu kadar zor olmamalı; merak etmeyin, teşekkür edince hemen numaranızı istemeyeceğiz veya "ay benden hoşlandı galiba" demeyeceğiz.

Hemcinslerim, sizler de bir zahmet şu tırnaklarınızı kesin, temiz tutun ve mümkünse dişlerinizi fırçalayın be abicim. Detay konulara girmedim farkındaysanız.
coolstuff
Müstakil bir evde değil de, komşu hanelerle yaşamak durumunda kaldığınız apartman dairesi gibi yerlerde yaşıyorsanız, sevişirken desibel rekoru kırmaya çalışılmaz. Hele hele taklacı güvercinler gibi garip sesler çıkararak hiç olmaz.

coolstuff
Yemek yerken ağız şapırdatılmaz, yemek sonrası elinizle kapayarak gerçekleştirseniz bile kürdanla dişler temizlenmez. İki dakika izin istenir, tuvalete gidilir ve bu tip teknik hatalar düzeltilir. Utanmayın olm, herkesin dişinin arasında kalıyor bir şeyler yemek yerken. Size özel bir durum değil yani. Sadece kibarlık yapacağım derken daha da iğrenç gözükmeyin diye söylüyorum. Yine de siz bilirsiniz.
esdemirei
- hapşırırken, öksürürken ya da tıksırırken mümkün mertebe elin kullanılmaması. hijyen konusunda kimse kimseyi kandırmasın. 5 insandan 3'ü tuvalete girip de elini sabunlamayı geçtim, elini yıkamıyor. bu kadar tembel insanlar ya selpak kullanmalı ya da kolunu kullanmalı.
- toplu ulaşım araçlarında kendi göt keyfiniz için başkasının keyfini kaçırmak amacıyla sözlü ve fiziksel rahatsız etmeyin. en bilindik örneklerden yaşlıların “gençler yer vermiyor” klişesinde oturan genci taciz etmesi. be gtk yaşına başından utanmanı beklemiyorum da bir insanın gönüllü yer vermesi gerekirken zorla yer verdirtince o insana bir şeyleri aşıladığını falan mı sanıyorsunuz? yer vermiyorsa vermesin. arkada yer varken ortada mal mal beklemeyin. öndeki kazma da arkaya ilerleyin demesin. otobüsten sorumlu şoför bostan korkuluğu mu? adamın ağzı yok mu? bir de inenler inmeden binmeye çalışmayın. sıkış pıkış kapı tıkmanın bir anlamı yok. bir de akbil isteyeni sikine takmamazlık yapmayın. siz sikine takmazsanız gün gelir sizi de kimse o araçta takmamazlık edebilir. bir de o sırt çantanızı tacize uğruyok ayağına sırtınızda ya da elinizde yüklerle diğer yolcuları rahatsız etmeyin. o otobüste her ne kadar o amaçla -kullanılmasa da- yüklerin konulduğu yüklük denilen yerler var. ya oraya ya da bacaklarınızın arasına o yükleri koyun. yazmışken şunu da yazayım: aracın içi leş gibi kokarken götüm üşüyecek ayağına insanları araçta boğmayın. siz saksıdan farksız yaşarken insan gibi yaşayanlara işkence etmenin bir anlamı yok.
coolstuff
Toplu ulaşım kullanırken;

1- sırt çantalarını elde taşımak üzere aşağı indirmek.

2- İkiyüz kilo olduğu halde, yanına oturduğunuzda öf pöf gibi sıkıştığını ve rahatsız olduğunu belirtecek tavırlar takınmamak. Hem suçlu, hem güçlü olmamak.

3- Olur ya o sıkışıklıkta ve iş bilmez şoförler sayesinde ani fren esnasında istemediğimiz halde temas olabilir; hemen huylanıp, taciz edildiğini düşünmemek. O bıyıklı suratınıza, ne giydiğini bilmeyen, tepsi gibi götünüzle giydiğiniz tayttan etkilenmeyen, ağda mı yaptığınız yoksa testereyle mi cilt bakımı yaptığınız belli olmayan benekli bacaklarınıza herkesin tav olmayacağını bilmek;özetle biraz aynaya bakmak.

4- Kimsenin yaşlılara, ya da kendisini türklere özgü anlayışla prenses zanneden tiplere yer vermek zorunda olmadığını bilmek.

5- Daha iyisini alacak maddi refah içerisinde olmayabilirsiniz ama 15 liralık kulaklığınızla müzik dinlerken en azından sesini telefondan biraz kısabileceğini bilecek kadar teknolojiden anlamak.

6- Metrobüs ile yolculuk ettiğinin farkında olarak, Galler kraliçesi edasıyla saçlarını sağaa sola savurmamak.

7- Hz. İsa'yı gören Roma'lı generaller gibi telefonda hasret gidermemek ve özlemini daha küçük harflerle ifade etmek.

8- Mümkünse ineceği durakta otobüs durduğu an inmek yerine, durağa yaklaşmak üzereyken hareket etmek ve milleti sinir harbine sokmamak.
coolstuff
Bir yere oturdugunuzda, diger insanlarin gorecegi sekilde topuklu ayakkabilarinizi cikarip,ayak parmaklarinizla kendi kendinize akrobatik hareketler yapilmaz.

Erkekler, yigit kardesler; toplum icerisinde yengec gibi bacak bacak ustune atilmaz. Estetik olarak igrencligi gectim, etrafa saygi duyun ulan.

Bir enstruman calmayan erkekler; gelin yamacima bakayim. Manukyan gibi tirnak uzatilmaz; sanane abi benim zevkim, istedigim gibi uzatirim diyorsaniz da temizligini yapin bari hinzirlar. O yagli saclarinizi kasiyip kasiyip, tirnaklarinizi gozumuze sokmayin.

Corabiniz; ayakkabi ile degil, pantolonunuzla ayni tonlarda olsun. Modaya uyacagim diye pembe panter gibi dolasmayin ortalikta.

Yemege gidelim diyen bir bayan arkadasiniz olursa ve paraniz yoksa sacma sapan yalanlar soylemeyin. Direk param yok deyin olm, yalan soylemek en onursuz davranistir. Az akilli olun koftehorlar.

Yemege gittiginizde kendinize guvenmiyorsaniz ketcap,mayonez gibi soslari survivordan gelmis gibi abartmayin. O hamburgeri yerkwn cektiginiz cileyi sonradan size izletsem intihar edersiniz. Dogal olmak ayri, dogal gozukecegim diye rezil olmak ayri.

Hesap konusunda kasmayin. Paraniz yoksa kimseyi davet etmeyin. Bunu da ben ogretmeyeyim.

Ha bir de kiyafetleriniz her daim utulu olsun. Beceremem demeyin, xhamster a vpnsiz nasil girilecegini arastirmak yerine youtube dan terzileri izleyin.

Haydi iyi geceler.
coolstuff
Türkiye için konuşmak gerekirse;

Merdivende falan kadınların arkasından falan yürümek gafletine düşmeyin. Genellikle dünyanın merkezinin kendi kıçlarında olduğunu düşündükleri için arkalarında beklerseniz ne düşüneceklerini söylememe gerek yoktur diye düşünüyorum. Düşerlerse düşsünler, boş verin. Düşmemeyi öğrensinler abi, düşerse de düşer yani ne yapalım. Birçok milletten insan ile çalıştım, dost oldum, hatta nişanlandım fakat bizdeki kadar kadına yaranma çabasına şahit olmadım.

İşimiz, gücümüz yok sizin o çok güzel sandığınız kıçınızla uğraşacağız. Kusura bakmayın bayanlar; ne kadar ekmek, o kadar köfte. Hanım hanımcık kızlarımız ise kusura bakmasınlar, ne yapalım; kurunun yanında yaş da yanıyor.

Ha bir de kız arkadaşlarını, görgü kuralı zannedip tuvalete kadar götüren tipler var ki ne desem az kalır. Cidden sapıtmışsınız olm siz. Farklı taktikler geliştirin serseriler :)

neden bekliyorsun?


aü sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol